Dlouho ztracená kometa byla opět nalezena

Ilustrační foto
Ilustrační foto
V úterý 17. června byla po dlouhé době znovuobjevena kometa 72D/Denning-Fujikawa. O znovuobjevení se zasloužil Japonec Hidetaka Sato, který pozoroval přes iTelescope observatoře Siding Spring v Austrálii.

Kometa, které připadlo označení 72P/Denning-Fujikawa, byla objevena W. Denningem 4. října 1881. Byla v souhvězdí Lva (Leo) a pohybovala se směrem na východ, asi půl stupně za den. Sám Denning kometu označil jako malou, ale jasnou kruhovou mlhovinku, jež byla vysoce kondenzovaná (měla silné zjasnění ve středu). Nezávisle na Denningovi kometu objevil také W. Brooks. Kometa posléze zeslábla z vizuálního dosahu a přestala být pozorovatelná. Pak následovalo celkem 10 návratů, ve kterých kometa nebyla pozorována. Znovuobjevení komety se podařilo až 9. října 1978 S. Fujikawovi. Fujikawa popsal kometu jako difúzní objekt a její jasnost určil na 11 mag (kometa se v tu dobu nacházela okolo maxima jasnosti). Znovuobjevení komety pak nezávisle na Fujikawovi potvrdili i E. Everhart a H. Giclas. Ač byla kometa při návratu v roce 1978 takto jasná, její opětovné pozorování v roce 1987 se nepodařilo. Marně se pozorovatelé snažili tuto kometu vypátrat i v letech 1996 a 2005. Až letos, v roce 2014, byla kometa podruhé znovuobjevena, a to díky Hidetakovi Satovi z Japonska.

V momentech, kdy byla kometa ztracená, bylo její označení 72D/Denning-Fujikawa. Nyní se písmeno D opět vymění na P typické pro krátkoperiodické komety. Označení této komety se tak opět mění na 72P/Denning-Fujikawa. V tomto návratu kometa prolétne perihelem 11. července 2014, a to ve vzdálenosti 0,78 AU od Slunce. Při troše štěstí zjasní až na 13 mag, čímž by se mohla dostat do vizuálního dosahu. Nyní má kometa jasnost někde mezi 16 a 17 mag. Je tedy jasné, že kometa bude v následujících dnech rychle zjasňovat. Čemu se ale taktéž nevyhne, bude rychlé slábnutí. Už v srpnu bude slabší než 18 mag.

Perioda komety je zhruba 9,08 let, takže její další návrat nás čeká v roce 2023. Kdo ví ale, zda-li v tu dobu nebude opět ztracená.

Zdroje: Aerith.net, Recent MPECs, Cometography.com
19.06.2014 18:13:07
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one