Kometa 15P/Finlay prodělala další outburst!

Čerstvý snímek komety 15P/Finlay od Martina Maška přes dalekohled FRAM
Čerstvý snímek komety 15P/Finlay od Martina Maška přes dalekohled FRAM
Psal se 16. prosinec 2014, když Martin Mašek pomocí českého robotického dalekohledu FRAM, který je umístěný v argentinské poušti, snímal kometu 15P/Finlay. Kometa byla té noci hodně kondenzovaná a ukázala i výtrysky z jádra, takzvané jety. Jasnost komety pak o noc později měřil Jakub Černý a odhadl ji na 8,7 mag. Bylo tedy jasné, že kometa prodělala outburst. U komet tohle náhlé zjasnění není zrovna častým jevem. A když se odehraje dvakrát během jednoho návratu, dá se už hovořit o vzácnosti. Kometa 15P/Finlay ale prodělala nyní již outburst číslo 2, a to přesně měsíc po tom prvním.

Při minulém outburstu kometa nakonec zjasnila až někam k 8,5 mag, vrchol pozorované jasnosti totiž nastal až zhruba dva dny po zjasnění. Poté kometa začala pozvolna slábnout, její koma se totiž rozpínala dále do okolí. Ke konci prosince tudíž zeslábla někam k 10 mag, tedy asi tam, kde měla být podle původní efemeridy. Jasnost okolo 10 mag si držela celou první polovinu ledna, v těchto dnech měla po maximu jasnosti začít znova slábnout. Místo toho však prodělala další náhlé zjasnění. Outburst zachytil 16. ledna 2015 (včera) Australan Michael Mattiazzo, který kometu fotografoval. Na fotce si ovšem místo docela slabého, difúzního objektu o jasnosti 10 mag všiml objektu jasného, téměř stelárního, který byl vizuálně podobný blízké hvězdě 8. magnitudy. Outburstu si posléze všimli další vizuální i CCD pozorovatelé, jasnost komety ještě stoupla, nyní by mohla být až u 7 mag. Vlasatice si navíc vytvořila i krátký, ale poměrně výrazný ohon, k tomu se může stále pyšnit i vysokým stupněm kondenzace. Včerejší outburst je podle všeho ještě o něco silnější, než ten z 16. prosince. Právě zjasnění, které se odehrálo před měsícem, je pěkně zachycené na následující fotografii:
Snímek komety 15P/Finlay z robotického dalekohledu FRAM od Martina Maška
Snímek komety 15P/Finlay z robotického dalekohledu FRAM od Martina Maška
A jak vypadá následující prospekt komety? Nejbližších několik dnů by si mohla držet současnou jasnost 7-8 mag, potom ale nejspíše začne výrazně slábnout, podobně, jako tomu bylo i po předchozím outburstu. Z velmi kondenzovaného, téměř stelárního objektu se opět stane spíše slabá, difúzní kometa. Její slábnutí se však už nezastaví, kometa se totiž od Slunce vzdaluje už od konce prosince a od dnů nynějších se pomalu začíná dostávat dále i od Země. Malou útěchou pro nás může být zlepšující se viditelnost komety. Ta se nyní nachází v souhvězdí Vodnáře (Aqr) a na konci této lunace přejde do Ryb (Psc). Její deklinace tak stoupá, to znamená, že se stává ze severní polokoule lépe pozorovatelnou. Kompenzací zlepšujících se pozorovacích podmínek ovšem již brzy začne být právě klesající jasnost, neváhejte tedy a pokuste se v případě pěkného počasí se na kometu co nejdříve podívat!

Zdroje: http://gloria.fzu.cz/ , https://groups.yahoo.com/neo/groups/CometObs/conversations/topics
17.01.2015 22:26:45
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one