Kometa C/2014 E2 (Jacques) pomalu mizí z večerní oblohy

2014e220140416lrgbdet_3[1].jpg
Kometa C/2014 E2 (Jacques), kterou 13. března objevil Cristovao Jacques z brazilské observatoře SONEAR, nám pomalu mizí u Slunce. Děje se tak zhruba po měsíci a půl, kdy trvala její večerní pozorovatelnost ze severní polokoule. Na naší obloze se opět objeví ve druhé polovině července.

Kometa C/2014 E2 (Jacques) je starší kometa, která už u Slunce určitě několikrát byla. Perioda před vstupem do sluneční soustavy vychází na 20 268 let, po průletu meziplanetárním prostorem se dokonce sníží na 11 122 let. Takové komety jsou známé svou neaktivitou v oblastech daleko od Slunce a svým rychlým zjasňováním, když jsou Slunci blíže. Ani kometa C/2014 E2 (Jacques) není jiná, první odhady hovořily o 10 mag v maximu jasnosti, jenomže kometa má už nyní, téměř dva měsíce před průletem perihelem, jasnost okolo 8 mag. Současný trend vývoje jasnosti vede k odhadům, podle kterých by mohla dosáhnout až 4 mag v maximu jasnosti (nepozorovatelná u Slunce), přičemž když by se znovu objevila na naší obloze, měla by okolo 5 mag, což je stále na hranici viditelnosti pouhým okem. Poté by navíc kometa mohla pomaleji slábnout, protože se ještě bude přibližovat Zemi.

Další typickou vlastností komet tohoto typu je takzvaná perihelová asymetrie. Díky této vlastnosti zjasňují starší opotřebované komety před průchodem přísluním velmi rychle, po něm ale slábnou pomaleji. I tento jev může podpořit viditelnost komety C/2014 E2 (Jacques) pouhým okem, byť ta nejspíše nebude trvat dlouho. Díky tomuto jevu by se zároveň kometa mohla udržet v dosahu binokulárů a menších dalekohledů snad až do konce září. Uvidíme tedy, jestli se kometa C/2014 E2 (Jacques) zařadí mezi ,,typické" starší a vracející se komety.

Kometa nám aktuálně mizí z večerní oblohy, jak už bylo zmíněno. Když se ve druhé polovině července objeví na obloze ranní, mělo by se jednat nejhůře o objekt pro malé binokuláry. Zániku komety se téměř jistě bát nemusíme, vše totiž nasvědčuje tomu, že kometa již několik průletů kolem Slunce bezpečně přežila. Vypadá to tedy, že si budeme moci užít letní rána s jasnou, možná i pouhým okem viditelnou kometou.

Zdroje: Aerith.net, IAU Minor Planet Center (Search)
11.05.2014 13:05:41
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one