Kometa C/2014 E2 (Jacques) začíná být viditelná nízko nad jižním obzorem

E220140320B[1].jpg
Teprve 13. března objevená kometa C/2014 E2 (Jacques), která by se mohla stát kometou pro binokuláry, se začíná pomalu, ale jistě přesouvat do lepší pozice pro pozorovatele ze severní polokoule. Vizuální pozorování této komety přicházejí zatím v drtivé většině z polokoule jižní, kde je kometa pozorovatelná ve velmi dobrých pozorovacích podmínkách. Kometa má jasnost pravděpodobně okolo 10,5 mag a velikost její komy jsou 2-3 úhlové minuty. Z naší zeměpisné pozice je zatím velmi obtížné kometu spatřit, ale pozorovací podmínky se budou vylepšovat . . .

Kometa je aktuálně pozorovatelná v souhvězdí Vývěvy (Ant). Nejlepší čas pro její zpozorování přichází před 23. hodinou večerní, kdy se dostává pouhých 9° nad jižní obzor. V nejbližších dnech se přesune do Kompasu (Pyx), pravděpodobně prolomí hranici 10. magnitudy a dostane se v nejlepším pozorovacím čase na nějakých 12° nad obzor. Nejlepší pozorovací podmínky se přesunou na začátek astronomické noci, což by mělo být okolo 5. dubna zhruba ve 21:30 SELČ. V polovině dubna nastanou asi nejlepší pozorovací podmínky před jejím zmizením u Slunce. Kometa se přesune do Lodní Zádě (Pup) a kolem 15. dubna bude na konci astronomického soumraku vystupovat až 20° nad jižní obzor. Její jasnost by se v tu chvíli měla pohybovat kolem 9,5 mag, kometa by tedy měla být pozorovatelná většími binokuláry. V tu dobu však naneštěstí ruší Měsíc okolo úplňku, a tak se na kometu budeme muset podívat nejdříve až okolo 20. dubna, kdy bude v Lodní Zádi (Pup) stále v celkem slušných pozorovacích podmínkách, přibližně 18° vysoko.

Poté se rapidně začne snižovat elongace komety. Těleso se na konci dubna dostane do souhvězdí Jednorožce (Mon) a bude stále hůře a hůře pozorovatelné. Na přelomu dubna a května bude na začátku astronomické noci (zhruba ve 22:30 SELČ) už pouze 10° nad obzorem. Poslední (teoretická) možnost kometu spatřit nastane kolem 10. května, kdy bude na večerní obloze 10° vysoko na konci nautického soumraku. Navíc už opět začne rušit Měsíc. Soumrak a Měsíc tedy kometu v podstatě vymažou z oblohy. Kometa se utopí ve sluneční záři a její další osud bude záviset na tom, jestli přežije průlet perihelem.

Kometa C/2014 E2 (Jacques) se do přísluní dostane 2. července, a to na vzdálenost 0,66 AU od Slunce. Zatím se jeví, že by mohla být dosti veliká na to, aby průlet perihelem přežila. Ale nechvalme dne před večerem . . . Kometa projde v průběhu druhé poloviny května, celého června a první poloviny července souhvězdími Orion (Ori), Blíženci (Gem) a Býk (Tau). Na začátku července by měla dosáhnout nejvyšší jasnosti, podle nejnovějších výpočtů by to mohlo být nějakých 6,8 mag. V tu dobu ale bude samozřejmě nepozorovatelná.

V polovině července se kometa dostane do souhvězdí Vozky (Aur). Opět pozorovatelná by mohla být již zhruba od 20. července, kdy bude asi 5° nad severovýchodním obzorem na začátku astronomického soumraku. Vzhledem k tomu, že v tu dobu však znovu ruší Měsíc, pozorovatelnost bude opět jen čistě teoretická. Kometa bude mít asi 7 mag.

Daleko lepší pozorovatelnost komety nastane na samém konci července. Kometa vystoupí až 20° nad severovýchod na konci astronomické noci a při jasnosti 7-7,5 mag by se měla stát celkem pohodlným objektem pro binokuláry. Navíc se bude stále přibližovat Zemi, takže prakticky nebude slábnout. V srpnu se její pohyb značně urychlí, jelikož se na jeho konci dostane vcelku blízko Zemi (přízemí bude mít 29. srpna ve vzdálenosti 0,57 AU od Země). Kometa se dostane z Vozky (Aur) přes Persea (Per), Žirafu (Cam), Kasiopeju (Cas) a Cefea (Cep) až do Labutě (Cyg). Kometa si navíc bude celý srpen držet díky malé vzdálenosti od Země jasnost 7-8 mag, a měla by se tak stát opravdu velmi pohodlným objektem pro binokuláry. Díky tomu, že se navíc na přelomu srpna a září dostane až téměř do nadhlavníku, si pro její pozorování bude možné vybrat tu část noci, v níž nebude rušit Měsíc.

Pozorovací podmínky zůstanou zachovány i poté, ale kometa bude nejspíše velmi rychle slábnout. Bude sice stále blízko Zemi, ale už se od ní, stejně jako od Slunce, bude vzdalovat. I tak ji ještě prakticky celé září bude moci pozorovat velkými binokuláry. V září se kometa proletí z Labutě (Cyg) přes Lištičku (Vul) a Šíp (Sge) do Orla (Aql). Zeslábne ale z 8 mag (na začátku měsíce) na nějakých 10,5 mag (na konci měsíce). Bude viditelná nejprve celou noc, posléze jenom večer, ale stále to bude nad 50° nad obzorem. Pak se pohyb komety prakticky zastaví a několik měsíců se bude držet v Orlu (Aql). Během těchto několika měsíců definitivně zeslábne z vizuálního dosahu. Poté, co ji už na přelomu září a října nebude možné spatřit binokuláry, zeslábne během října z 10,5 mag na 13 mag. Slábnutí bude pokračovat i v listopadu, z 13 mag zeslábne až na 14,5 mag a v průběhu prosince už nebude vizuálně viditelná ani těmi největšími dalekohledy, když zeslábne už na počátku onoho posledního kalendářního měsíce pod 15 mag.

Vypadá to tedy, že se můžeme těšit na další letošní binokulární kometu. Nejásejme ale předem, vše by ještě pořád mohl zmařit zánik komety při průletu perihelem.
Orientační světelná křivka komety C/2014 E2 (Jacques):
2014E2 graf.jpg
Zdroje: Aerith.net, Observable Comets
29.03.2014 23:23:18
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one