Komety vizuálně okolo novu 19.2.2015

Snímek komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Fritze Helmuta Hemmericha
Snímek komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Fritze Helmuta Hemmericha
Úplněk 4. února je definitivní minulostí, už je za námi i fáze poslední čtvrti. Nezadržitelně se tedy blížíme novu. Této fáze Měsíc dosáhne 19. února, přitom samozřejmě vůbec nebude rušit na obloze, díky čemuž na obloze vyniknou takové objekty, jakými jsou třeba komety. A jaký je seznam komet pro lunaci ve druhé polovině února 2015? Před měsícem jsme se mohli na obloze potěšit celkem 9 vizuálně pozorovatelnými kometami. To je poměrně neobvykle vysoké číslo, takže bylo jasné, že komet pro další měsíc spíše ubude než-li přibude. A taky se tak stalo. V lednu se na naší obloze na chvíli objevila stará známá kometa C/2012 K1 (PanSTARRS), ta je však už opět nepozorovatelná, tentokrát kvůli konjunkci se Sluncem. Opět se objeví v červnu, a to na ranní obloze. Je slušná šance, že by v tu dobu ještě mohla být viditelná vizuálně. Ale zpět k aktuálnímu měsíci - únoru. Vizuálně už nespatříme poměrně jasnou kometu podzimu C/2014 Q3 (Borisov). Z dosahu i těch největších dalekohledů zmizela rovněž krátkoperiodická kometa 108P/Ciffreo, ta ovšem byla v tomto návratu celkem příjemným překvapením. Na obloze se však jedna kometa i objevuje. Jedná se o docela neznámou kometu C/2012 F3 (PanSTARRS), která by měla být viditelná po většinu letošního roku, nejlépe pak v létě, kdy dosáhne maxima jasnosti (12-13 mag). Její pozorovací období začíná už nyní, na ranní obloze ji můžeme vyhledat jako objekt 14. magnitudy. A jak vypadá kompletní sedmička komet, které nás pravděpodobně potěší vizuální pozorovatelností v měsíci únoru? Tady jsou:
C/2014 Q2 (Lovejoy)
Stále suverénně nejjasnější kometa na obloze. Ze současnou jasností okolo 5 mag je z oblastí s tmavou oblohou pořád viditelná i pouhým okem. Kometa dosáhla v maximu jasnosti až 3,5 mag a nyní prochází jevem zvaným perihelová asymetrie, po průletu perihelem tedy jen velmi pomalu slábne. Pokud by se tak dělo i nadále, tak není vyloučeno, že by kometa mohla v horských oblastech se skvělou kvalitou oblohy zůstat viditelnou pouhým okem až do konce února. V tom horším případě to bude i nadále nádherný objekt pro triedry. Efemerida předpokládá, že kometa do konce měsíce zeslábne k 6 mag.

Efemerida komety:
2014Q2 eph (Lunace 19.2.2015).jpg
I pozorovací podmínky komety zůstávají nadmíru dobré. Kometa bude viditelná celou noc, nejlépe večer, kdy bude na konci nautického soumraku ze začátku lunace 70°, na jejím konci pak asi 55° vysoko.

V tomto období se kometa přesune z Andromedy (And) do Persea (Per).

Mapky pro vyhledání komety:
15P/Finlay
Kometa předvedla v lednu již svůj druhý outburst. Tento byl navíc ještě silnější než ten první, vlasatice dosáhla až 7 mag. Následně však rychle zdifúzněla a zeslábla, aktuálně by měla mít nějakých 10,5 mag, někteří pozorovatelé ji vnímají ještě o dost slabší. Ačkoliv to původně vypadalo, že by kometa do konce měsíce neměla zeslábnout pod 11 mag, její slábnutí bude pravděpodobně o mnoho rychlejší. Vzhledem k jejímu stupni kondenzace (DC~1-2) se bude jednat o obtížný objekt i pro velké dalekohledy.

Efemerida komety:
15P eph (Lunace 19.2.2015).jpg
Podmínky k pozorování komety budou vcelku dobré, kometa bude viditelná na večerní obloze. Nejlepším časem pro pozorování bude hned konec nautického soumraku, to bude objekt po celou lunaci okolo 35° nad obzorem.

Drtivou většinu období se bude kometa pohybovat souhvězdím Ryb (Psc), v samém závěru měsíce ovšem zamíří do Berana (Ari).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2013 A1 (Siding Spring)
Pozorovací data o této kometě chybí, objekt by však podle všeho měl mít jasnost zhruba 11,5 mag a do konce února už pouze nepatrně zeslábne. Mělo by se jednat o vcelku snadný cíl pro střední dalekohledy.

Efemerida komety:
2013A1 eph (Lunace 19.2.2015).jpg
Viditelnost komety se bude i nadále vylepšovat, spatříme ji na ranní obloze, kde bude na začátku nautického soumraku nejprve 45°, ke konci lunace pak až 55° nad obzorem.

Ve druhé polovině února bude kometa v souhvězdí Herkula (Her).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 R1 (Borisov)
Taktéž velmi málo pozorovaná kometa. Vypadá to, že by měla mít jasnost u 13 mag a ke konci měsíce zeslábnout na hodnoty okolo 13,5 mag, některá z ojedinělých pozorování však naznačují, že by kometa mohla být až o 2 mag jasnější. V takovém případě by byla viditelná i středními dalekohledy, ale i u této vlasatice bude zajisté platit, že větší dalekohled bude znamenat daleko vyšší jistotu jejího vyhledání.

Efemerida komety:
2014R1 eph (Lunace 19.2.2015).jpg
Tato kometa si bude i nadále držet konstantní pozorovací podmínky. Viditelná bude ráno, kdy bude na začátku nautického soumraku přesně 25° nad obzorem po celou lunaci.

Kometu budeme mít možnost spatřit v souhvězdí Hadonoše (Oph).

Mapky pro vyhledání komety:
32P/Comas Solá
Kometa v maximu jasnosti okolo 13,5 mag. Vzhledem k přívětivým pozorovacím podmínkám by měla být viditelná v dalekohledech s průměrem objektivu 30 cm a více.

Efemerida komety:
32P eph (Lunace 19.2.2015).jpg
Kometa bude pozorovatelná nejprve většinu noci kromě brzkého večera, postupně budeme mít možnost ji pozorovat kdykoliv během noci. Nejlepší viditelnost se ale dá očekávat zhruba mezi 1. a 3. hodinou ranní, kdy bude kometa kulminovat nějakých 60° nad obzorem.

Ani v této lunaci se nic nezmění na velmi pomalém pohybu komety v souhvězdí Lva (Leo).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2012 F3 (PanSTARRS)
Kometa, která byla vizuálně pozorovatelná už na podzim roku 2014. To byla dokonce jasnější než udávala předpověď. Poté podstoupila konjunkci se Sluncem, nyní se opět objevuje na naší obloze, tentokrát na ranní. Podle všeho by měla mít jasnost kolem 14 mag, v kombinaci s nízkou výškou nad obzorem by to tedy byl obtížně viditelný objekt i pro ty největší dalekohledy. Kometa ovšem může být znovu jasnější než předpověď. Pozorovací data po konjunkci se Sluncem zatím chybí.

Efemerida komety:
2012F3 eph (Lunace 19.2.2015).jpg
Jak už bylo zmíněno, pozorovací podmínky komety zatím nebudou příliš dobré. Její viditelnost se týká výhradně ranních hodin, kdy se bude po celé období pohybovat ve výšce kolem 20° nad obzorem na začátku nautického soumraku.

V aktuální lunaci kometu můžeme očekávat v souhvězdí Hadonoše (Oph).

Mapky pro vyhledání komety:
110P/Hartley
Asi nejslabší kometa, kterou budeme mít příležitost v této lunaci pozorovat. Ze současných zhruba 14,5 mag by měla zeslábnout až k 15 mag na konci měsíce. Vypadá to tedy, že se pro tento návrat s kometou loučíme. Zamávat jí můžete pouze s dalekohledem o průměru objektivu 40 cm a více.

Efemerida komety:
110P eph (Lunace 19.2.2015).jpg
Kometa bude nad obzorem kromě zhruba hodinového úseku před svítáním celou noc, nejlépe pozorovatelná bude okolo 20. hodiny večerní, kdy bude 60-65° vysoko.

Ani v tomto období se toho na pozici komety moc nezmění. Objekt bude stále pozorovatelný v souhvězdí Blíženců (Gem).

Mapky pro vyhledání komety:
Zdroje: http://www.aerith.net/comet/weekly/20150131n.html , http://www.kommet.cz/list.php?c=komety , http://www.minorplanetcenter.net/db_search
13.02.2015 22:55:25
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one