Komety vizuálně okolo novu 20.1.2015

Snímek komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Fritze Helmuta Hemmericha
Snímek komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Fritze Helmuta Hemmericha
Blížíme se prvnímu novu roku 2015. První letošní úplněk, ten z 5. ledna, je minulostí, osvětlená část Měsíce se tedy zmenšuje. S tím se zároveň zlepšuje viditelnost difúzních objektů, jakými jsou mlhoviny, galaxie, hvězdokupy a nebo třeba i komety. Zde se dozvíte právě to, jaká bude situace s kometami během druhé poloviny prvního měsíce letošního roku. S tím, jak rok 2015 vystřídal rok předešlý, se nám zvýšil i počet vizuálně viditelných komet na obloze. V minulé lunaci jsme mohli počítat se 7 vlasaticemi, pro lunaci nadcházející se ani jedna z nich neodporoučela. Ba naopak, přibyly nám dvě nové. Jednak se jedná o slabší krátkoperiodickou kometu 110P/Hartley, která se dostala do vizuálního dosahu. A dále to pak je již ,,stará známá" C/2012 K1 (PanSTARRS), která se po dlouhém putování po jižní obloze opět vrací k nám na severní oblohu. V této lunaci však bude hodně nízko nad obzorem, podmínky k jejímu pozorování se navíc budou spíše zhoršovat s tím, jak se bude kometa blížit konjunkci se Sluncem. Daleko lépe bude pozorovatelná až v létě, to už však bude o mnoho slabší. Zde se můžete podívat na všech 9 komet, které by měly být za ideálních podmínek viditelné v této lunaci vizuálně:
C/2014 Q2 (Lovejoy)
Tuto kometu už snad ani není potřeba představovat. V blížící se lunaci bude s přehledem nejjasnějším kometárním objektem na obloze. To, že je znovu jasnější, než udává nejaktuálnější efemerida, snad ani nikoho nepřekvapí. Máme tu čest se potýkat s opravdu nádhernou kometou, která právě prochází maximem jasnosti (4 mag) a je viditelná pouhým okem i z menších měst. Podobně by tomu mělo být velkou část ledna, z oblastí s tmavou oblohou bude kometa pozorovatelná pouhým okem až do samého konce tohoto měsíce, nezeslábne totiž pod 5 mag.

Efemerida komety:
2014Q2 eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Pozorovací podmínky komety budou takřka ideální. Kometa bude skvěle viditelná na večerní obloze, půjde odchytit ale i po půlnoci. V nejlepším čase pro pozorování bude ze začátku lunace asi 50° nad obzorem, na jejím konci to bude až zhruba 75° vysoko.

Díky těsnému přiblížení se k Zemi se bude kometa velmi rychle pohybovat po obloze. Přejde tak z Býka (Tau) přes Berana (Ari) až do Trojúhelníku (Tri).

Mapky pro vyhledání komety:
15P/Finlay
Tato kometa předvedla v prosinci outburst, díky kterému zjasnila až na 8,5 mag. Poté se vrátila do starých kolejí, což znamená, že by v přicházející lunaci měla mít jasnost okolo 10 mag, slábnutí bude podle všeho jen nepatrné. Měla by být viditelná v obřích binokulárech.

Efemerida komety:
15P eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Kometa bude viditelná na večerní obloze, nejlépe hned na konci nautického soumraku. To bude na začátku období asi 25° vysoko, ke konci lunace pak zhruba 30° nad obzorem.

Během této lunace se kometa přesune ze souhvězdí Vodnáře (Aqr) do Ryb (Psc).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2012 K1 (PanSTARRS)
Na večerní oblohu se vrací nám už dobře známá kometa. V první polovině roku 2014 byla od nás velmi dobře viditelná, z ranní oblohy se přesunula na oblohu večerní, na začátku května dokonce byla přímo v nadhlavníku. Po konjunkci se Sluncem se na chvíli znovu objevila, tentokrát na ranní obloze, jako objekt 7. magnitudy (maximální jasnost). Pak se odporoučela na jižní oblohu, nyní se ale opět objevuje i u nás, pro změnu opět na obloze večerní. Pozorovatelnost však kometě vydrží nejspíše jenom v této lunaci, objekt se totiž nezadržitelně blíží konjunkci se Sluncem. Bude pomalu slábnout z 11 mag na asi 11,5 mag, při tak nízké výšce nad obzorem ovšem bude pro její spatření vhodné použít co největší dalekohled.

Efemerida komety:
2012K1 eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Jak už bylo zmíněno, kometa bude pozorovatelná výhradně na večerní obloze. To se bude pohybovat kolem 10° nad obzorem hned na konci nautického soumraku.

V této lunaci můžeme kometu očekávat v souhvězdí Sochaře (Scl).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 R1 (Borisov)
Kometa, která se sice vzdaluje od Slunce, ale téměř neslábne. Podle efemeridy by v nadcházejícím období měla slábnout z 12 mag na zhruba 12,5 mag, vypadá to ale, že by mohla mít jasnost stále ještě okolo 11 mag. V takovém případě je ještě hypotetická šance kometu spatřit v malém dalekohledu. Daleko větší jistota ale bude použití dalekohledu středního.

Efemerida komety:
2014R1 eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Pozorovací podmínky komety i nadále zůstávají poměrně stabilní, objekt je viditelný ráno, nejlépe na začátku nautického soumraku, kdy vystupuje až 25° nad obzor.

V nadcházející lunaci se kometa přesune z Vah (Lib) přes Štíra (Sco) až do Hadonoše (Oph).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2013 A1 (Siding Spring)
Tahle kometa podstoupila v prosinci konjunkci se Sluncem, protože ale měla pro nás výhodnou severní deklinaci, znamenalo to pouze plynulý přechod její viditelnosti z hodin večerních do ranních. Na množství pozorování komety to však významně ubralo. Není jisté, jak aktivní kometa bude, v listopadu prodělala outburst, díky čemuž by její aktivita mohla být vyšší. Druhá možnost je však významně pravděpodobnější. Tou variantou je návrat do starých kolejí tak, jako to předvedla kometa 15P/Finlay. Třetí možnost po outburstu byl zánik komety, tahle varianta se ale naštěstí nepotvrdila. Viditelná kometa tedy téměř jistě bude, otázkou ale je, jak na tom bude s jasností. Efemerida je v tomto případě pouze orientační, bude vhodné na kometu použít co největší dalekohled.

Efemerida komety:
2013A1 eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Viditelnost komety se bude postupně zlepšovat. Pozorovat ji můžeme ráno, nejlépe až na začátku nautického soumraku, kdy bude na začátku lunace 25°, na jejím konci pak 35° vysoko.

V tomto období se bude kometa jen pomalu sunout souhvězdím Hadonoše (Oph).

Mapky pro vyhledání komety:
32P/Comas Solá
Poměrně slabá kometa po celou dobu trvání tohoto návratu. Za svou původní předpovědí i nadále zaostává téměř o 2 mag. Lepší to už nebude, kometa je totiž blízko maxima jasnosti. To je nakonec jen lehce nad 14 mag, což z komety činí objekt viditelný dalekohledy o průměru objektivu 30 cm a více.

Efemerida komety:
32P eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Kometa je viditelná nejlépe v ranních hodinách, lze ji ale odpozorovat už i před půlnocí. V nejlepším čase pro pozorování se nachází skoro 60° vysoko.

Pohyb komety po obloze zůstává i nadále velmi pomalý, kometa zdánlivě téměř stojí v souhvězdí Lva (Leo).

Mapky pro vyhledání komety:
110P/Hartley
Potěšující kometa, jež je v tomto návratu asi o 1 mag jasnější, než bylo předpovídáno. I když to nikdy nebylo očekáváno, jasností se prakticky vyrovná kometě 32P/Comas Solá. To znamená, že by mohla být viditelná taktéž i v dalekohledech s průměrem objektivu 30 cm a více.

Efemerida komety:
110P eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Pozorovací podmínky této komety jsou výborné. Po převážnou část lunace je kometa viditelná celou noc, na samém konci období už ,,pouze" její drtivou většinu (ne ráno). V nejlepším čase pro pozorování, který nastává před půlnocí, je zhruba 65° nad obzorem.

Kometa se bude celou lunaci pohybovat v souhvězdí Blíženců (Gem).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 Q3 (Borisov)
Jak rapidně zjasnila, tak rapidně slábne. Toto vymyšlené přísloví by se dalo použít pro tuhle kometu. Zatímco v půli listopadu měla maximum jasnosti až téměř 10 mag, hned po té začala slábnout závratným tempem. Tento trend vývoje jasnosti bude pokračovat. Vypadá to, že se jedná o poslední lunaci, kdy tuto kometu vidíme vizuálně. Ze současných 13,5-14 mag zeslábne až na 15 mag na konci ledna, což ji při její difúznosti zcela vymaže z oblohy. Šance na její pozorování je tedy už pouze teoretická, a to jenom v těch největších dalekohledech.

Efemerida komety:
2014Q3 eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Kometa bude viditelná celou noc (i když kolem půlnoci bude extrémně nízko nad obzorem), lepší pozorovací podmínky se však už přesunuly do ranních hodin. Nejlepším časem pro pozorování je začátek nautického soumraku, kdy bude kometa nějakých 40° vysoko.

V této lunaci se kometa bude pohybovat na pomezí souhvězdí Labutě (Cyg) a Lyry (Lyr).

Mapky pro vyhledání komety:
108P/Ciffreo
Asi nejslabší kometa tohoto výběru. I tak se jedná o příjemné překvapení, původně už totiž neměla být vůbec ve vizuálním dosahu. Takto bude mít jasnost kolem 14,5 mag a bude pozvolna slábnout. Viditelná bude asi jen v těch největších dalekohledech.

Efemerida komety:
108P eph (Lunace 20.1.2015).jpg
Pozorovací podmínky komety budou v této lunaci excelentní. Kometa bude viditelná celou noc, lépe pak ve večerních hodinách, kdy bude v nejlepším čase pro pozorování kolem 80° vysoko.

I v tomto období kometa zůstane v souhvězdí Vozky (Aur).

Mapky pro vyhledání komety:
Zdroje: http://www.aerith.net/comet/weekly/20150110n.html , http://www.kommet.cz/list.php?c=komety , http://www.minorplanetcenter.net/db_search
11.01.2015 22:16:10
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one