Komety vizuálně okolo novu 22.11.2014

Snímek komety C/2014 R1 (Borisov) od Michaela Jägera
Snímek komety C/2014 R1 (Borisov) od Michaela Jägera
Další úplněk, tentokrát ten z 6. listopadu, je definitivní minulostí. Osvětlená část Měsíce je nyní čím dál tím menší a bezměsíčná část noci se stále prodlužuje. To působí jako voda na mlýn objektům, jakými jsou například komety. I ty nás budou provázet další lunací. Proto si můžeme shrnout, které vlasatice na obloze můžeme očekávat. Bude se jednat o celkem 7 komet, je tedy jasné, že v nadcházejícím období máme o 1 kometu méně než tomu bylo v období předešlém. Ale není to až tak jednoduché. Z vizuálního dosahu nám zmizely celkem 3 komety - dlouhoperiodická C/2011 J2 (LINEAR) a krátkoperiodické P/2014 L2 (NEOWISE) a 284P/McNaught. Dvě nové se naopak objevily. Do vizuálního dosahu se dostala krátkoperiodická kometa 201P/LONEOS. Zároveň se nízko nad večerním obzorem zjevila po velmi těsné konjunkci s Marsem kometa C/2013 A1 (Siding Spring). Ta se ale blíží ještě konjunkci se Sluncem, takže večerní viditelnost od ní můžeme očekávat jenom v této lunaci. V té další už pro změnu bude opět nepozorovatelná. Na začátku roku 2015 se pak zjeví na ranní obloze v mnohem lepších pozorovacích podmínkách, to už je ale jiný příběh. Zde jsou podrobněji vypsané všechny komety, s nimiž okolo novu 22. listopadu budeme moct počítat:
C/2014 R1 (Borisov)
Tato kometa neměla být podle původních kalkulací nikdy jasnější než 13 mag. Původní kalkulace ale počítaly s tím, že se jedná o novou kometu z Oortova oblaku, která nebude moc rychle zjasňovat. Kometa ale u Slunce už téměř jistě byla, jedná se proto o ten typ tělesa, který se pořádně zažehne až když je blíže Slunci. Kometu proto v nadcházející lunaci můžeme vyhlížet na ranní obloze v maximu jasnosti (okolo 10,5 mag), což znamená, že může být až na hranici viditelnosti v obřích binokulárech!

Efemerida komety:
2014R1 eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Podmínky pozorování u této komety budou poměrně slušné, kometa bude viditelná pouze ráno, kdy bude na začátku nautického soumraku až téměř 30° nad obzorem.

Kometa se bude během celé druhé poloviny listopadu nacházet v souhvězdí Panny (Vir).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 Q3 (Borisov)
I následující kometa objevená Gennadym Borisovem je podobným příkladem. Taktéž měla být sotva viditelná vizuálně a přitom z ní je poměrně jasný objekt. Maximální jasností, která nejspíše byla u této komety také okolo 10,5 mag, si již prošla kolem úplňku. V této lunaci už kometa bude postupně slábnout. I tak by ale měla být s jasností okolo 11 mag limitním objektem pro malé dalekohledy.

Efemerida komety:
2014Q3 eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Kometa bude v nadcházejícím období viditelná celou noc, lépe pak večer. To bude na konci nautického soumraku v polovině listopadu 50° vysoko, na konci předposledního kalendářního měsíce až 60° nad obzorem.

V průběhu lunace se kometa přesune ze souhvězdí Malého Medvěda (UMi) do Draka (Dra).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2013 A1 (Siding Spring)
Velmi obtížně viditelná kometa. I přes jasnost, která se bude nejspíše pohybovat někde kolem 11,5 mag, se bude jednat o objekt, jenž bude pravděpodobně obtížně viditelný i v těch největších dalekohledech. Důvodem je nízká výška komety nad obzorem, jak už totiž bylo zmíněno výše, kometa se blíží konjunkci se Sluncem.

Efemerida komety:
2013A1 eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Kometa bude po celou lunaci viditelná jenom večer, ze začátku období ještě téměř 15°, na konci období pak už jenom 10° vysoko na konci nautického soumraku.

V nadcházejícím období se bude kometa pohybovat na hranici souhvězdí Ocasu Hada (Ser) a Hadonoše (Oph).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 E2 (Jacques)
Dá se říci, že na místě pozice komety C/2014 E2 (Jacques) se pohybuje už pouze duch letošní jasné letní vlasatice. Kometa byla v létě pěkným, kondenzovaným objektem s jasností až 6 mag, nyní se jedná o difúzní skvrnu na obloze. Proto bude pravděpodobně problematické kometu spatřit i tím největším dalekohledem.

Efemerida komety:
2014E2 eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Podmínky pro pozorování komety naštěstí budou stále celkem dobré, kometa bude na začátku lunace 35°, na jejím konci pak 30° vysoko na konci nautického soumraku (večer).

I v této lunaci bude docházet jenom ke sporadickým změnám polohy komety, ta tak stále zůstane v souhvězdí Orla (Aql).

Mapky pro vyhledání komety:
108P/Ciffreo
Poměrně příjemné kometární překvapení. Tahle kometa bude v nadcházející lunaci v maximu jasnosti a bude až o 1 mag jasnější, než udávala původní předpověď. S jasností zhruba 13,5 mag bude v excelentních pozorovacích podmínkách viditelná s dalekohledy o průměru objektivu 25 cm a více.

Efemerida komety:
108P eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Pozorovací podmínky této komety budou opravdu skvělé. Kometa bude viditelná celou noc, nejlépe pak několik desítek minut po půlnoci. V nejlepším čase pro pozorování bude na začátku období 70° vysoko, na konci lunace pak až 75° nad obzorem!

Kometa se během druhé poloviny listopadu přesune z Býka (Tau) do Vozky (Aur).

Mapky pro vyhledání komety:
32P/Comas Solá
Kometa, která bude s jasností okolo 14 mag viditelná v dalekohledech o průměru objektivu minimálně 30 cm.

Efemerida komety:
32P eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Kometa bude viditelná ráno, nejlépe až na začátku nautického soumraku, kdy bude téměř 60° nad obzorem.

Po celou dobu trvání této lunace se bude kometa pohybovat v souhvězdí Lva (Leo).

Mapky pro vyhledání komety:
201P/LONEOS
Velmi pravděpodobně nejslabší kometa této lunace. S jasností mezi 14 a 14,5 mag bude viditelná nejspíše jenom v těch největších dalekohledech.

Efemerida komety:
201P eph (Lunace 22.11.2014).jpg
Kometa bude viditelná výhradně večer, i když nejlepší čas pro pozorování nenastane hned na konci nautického soumraku. Právě v nejlepším čase pro pozorování (18-19 hodin SEČ) bude kometa zhruba 30° nad obzorem.

V nadcházející lunaci se kometa bude pohybovat souhvězdím Vodnáře (Aqr).

Mapky pro vyhledání komety:
Zdroje: Aerith.net, Kommet.cz, IAU Minor Planet Center (Search)
09.11.2014 22:06:20
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one