Komety vizuálně okolo novu 22.12.2014

Fotografie komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Rolanda Ligustriho
Fotografie komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Rolanda Ligustriho
Vstupujeme do poslední lunace roku 2014. Úplněk, jenž kvůli oblačnosti nastal prakticky bez povšimnutí 6. prosince, je nenávratně pryč a dnes je Měsíc v poslední čtvrti. Tím, jak se jeho fáze postupně zmenšuje, nastává stále více příležitostí pro pozorování slabších mlhavých objektů, kterými jsou například i komety. A jak to právě s nimi bude v nadcházející lunaci vypadat? Stejně jako před měsícem, i na konci prosince nás čeká celkem 7 vlasatic, které by za ideálních podmínek mohly být viditelné vizuálně. Na obloze ale došlo k menší změně. Již definitivně nás opustila stará známá kometa z léta, C/2014 E2 (Jacques), jež zeslábla z vizuálního dosahu. Pravděpodobně každý, kdo ji v létě viděl, tím musel být velmi potěšen, kometa se totiž stala velmi pěkným objektem pro binokuláry s maximální jasností téměř 6 mag. Kometa, která vizuálně viditelná pravděpodobně také nebude, je 201P/LONEOS. Tato slabá krátkoperiodická vlasatice zjasňuje pomaleji než se očekávalo a je dost možné, že v tomto návratu ani nepřekoná těch pomyslných 15 mag jako hraniční vizuální viditelnost. Tyhle dvě komety, se kterými nejspíše nebudeme moci počítat, ale budou velmi důstojně nahrazeny. Na obloze se objeví krátkoperiodická kometa 15P/Finlay s maximem jasnosti v příští lunaci. To by měla dosáhnout snad i lehce více než 10 mag, už ve dnech následujících ale bude celkem pohodlně viditelná středními dalekohledy. A zejména, po velmi dlouhém čekání se nízko nad jižním obzorem konečně objeví nefalšovaný hit letošní zimy, kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). První pozorovatelé s velmi tmavou oblohou u této komety už nyní udávají viditelnost pouhým okem s jasností okolo 6 mag, kometa navíc bude ještě asi měsíc zjasňovat! Maximální jasnost tedy opět platí pro příští lunaci. A jak vypadá celá sedmička vizuálně viditelných komet ve druhé polovině prosince? Na to se můžete podívat zde:
C/2014 Q2 (Lovejoy)
Jak už bylo zmíněno, nad jižním obzorem se objeví tato opravdu jasná kometa. Bude se jednat o suverénně nejjasnější vlasatici druhé poloviny prosince. Krátce po objevu tohoto tělesa se spekulovalo o 9 mag v maximu jasnosti, no kometa je už nyní zhruba o 3 mag jasnější! Nyní je od nás ještě nepozorovatelná, situace se ale začne rapidně zlepšovat krátce po Štědrém dnu. Podle efemeridy v této lunaci zjasní ze současných 6,5 mag na 5-5,5 mag v posledních dnech prosince, protože však opět začíná být jasnější než efemerida, je teoreticky možné, že by už na konci tohoto období překročila hranici 5 mag a stala se tak v místech s tmavou oblohou objektem pro pouhé oko. Jaká ovšem bude realita, je zatím ve hvězdách.

Efemerida komety:
2014Q2 eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Kometa bude vlivem rychlého přibližování se k Zemi rychle stoupat nad obzor. Zatímco v těchto dnech je v ideálním případě přesně na horizontu, situace se zlepší natolik, že ke konci prosince bude v nejlepším čase pro pozorování téměř 20° vysoko. Kometa bude viditelná vždy jenom určitou část noci, okolo Štědrého dne se lepší pozorovací podmínky přesunou z ranních hodin do hodin večerních.

Kometa se během této lunace přesune ze souhvězdí Lodní Zádi (Pup) přes Holubici (Col) až do Zajíce (Lep).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2013 A1 (Siding Spring)
V tomto období téměř nepozorovatelná kometa. V listopadu předvedla outburst o více než 2 mag, je tedy možné, že tato událost zapříčinila poněkud vyšší aktivitu komety. Za takových podmínek by měla na začátku lunace asi 10,5 mag, na konci letošního roku pak zhruba 11 mag. I přes relativně vysokou jasnost se na ni hodí použít co největší možný dalekohled, kvůli pozorovacím podmínkám není ani s ním zaručen úspěch.

Efemerida komety:
2013A1 eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Jako celek budou pozorovací podmínky této komety opravdu hodně špatné. Viditelnost ale můžeme rozdělit do dvou období. První je do novu 22. prosince, kdy bude kometa klesat k obzoru. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou na večerní obloze, přičemž objekt bude okolo 5° vysoko na konci nautického soumraku. Po novu, tedy v průběhu vánočních svátků se situace otočí. Pozorovací podmínky sice zůstanou špatné, kometa ale bude lépe viditelná ráno, kde začne poměrně rychle stoupat nad obzor. V posledních prosincových dnech pak bude už kolem 10° nad obzorem na začátku nautického soumraku.

V nadcházejícím období se bude kometa jen pomalu pohybovat souhvězdím Hadonoše (Oph).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 R1 (Borisov)
Už celkem známá kometa, s poměrně stabilními pozorovacími podmínkami. V této lunaci bude pomalu slábnout, setrvá však pravděpodobně blízko 11,5 mag. Měla by být snadno viditelná ve středních dalekohledech.

Efemerida komety:
2014R1 eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Kometa bude stále viditelná na ranní obloze, kdy bude na začátku nautického soumraku mezi 25 a 30° nad obzorem.

V aktuální lunaci se kometa přesune z Panny (Vir) do souhvězdí Vah (Lib).

Mapky pro vyhledání komety:
15P/Finlay
Krátkoperiodická kometa s maximem jasnosti v lednu 2015. To by se mohla stát binokulárním objektem při jasnosti zhruba 10 mag. Slušně viditelná by však mohla být už nyní v prosinci - nyní má okolo 11,5 mag, na konci prosince bude snad ještě o 1 mag jasnější. Půjde opravdu o lehký objekt pro střední dalekohledy, v závěrečných dnech roku 2014 už možná bude viditelná i v dalekohledech malých.

Efemerida komety:
15P eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Kometa bude během lunace stoupat nad obzor, její pozorovatelnost nastává ve večerních hodinách, nejlépe hned na konci nautického soumraku. Ve dnech nynějších je v tu dobu lehce přes 10° vysoko, zatímco v posledních dnech prosince bude taktéž na konci nautického soumraku až skoro 20° nad obzorem.

V tomto období bude kometa v souhvězdí Kozoroha (Cap).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 Q3 (Borisov)
Kometa, která začíná již o něco rychleji slábnout. V těchto dnech se její jasnost ještě pohybuje okolo 11,5 mag, do konce prosince však asi 1 mag ztratí. I tak by ale pořád mohla zůstat objektem pro střední dalekohledy (průměr objektivu 15 cm a více).

Efemerida komety:
2014Q3 eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Kometa bude po celou dobu trvání lunace viditelná celou noc, lepší pozorovací podmínky připadají do večerních hodin. To bude na konci nautického soumraku zpočátku asi 55°, postupně zhruba 45° nad obzorem.

Až do konce letošního roku se kometa bude pohybovat na hranici souhvězdí Drak (Dra), Lyra (Lyr) a Labuť (Cyg).

Mapky pro vyhledání komety:
32P/Comas Solá
Tato kometa je v aktuálním návratu zatím poměrně velkým zklamáním. Za svojí původní efemeridou zaostává už téměř o 2 mag, navíc už podle všeho prakticky nezjasňuje. Očekává se, že podobně tomu bude i ve druhé polovině prosince. Kometa si bude držet jasnost okolo 14 mag a bude tak viditelná pouze většími dalekohledy s průměrem objektivu minimálně 30 cm.

Efemerida komety:
32P eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Kometa bude v této lunaci viditelná spíše ráno, nejlepší pozorovací podmínky ale nastávají dříve než na konci nautického soumraku, konkrétně několik minut až desítek minut po 5. hodině ranní SEČ. Právě v nejlepším čase pro pozorování bude kometa necelých 60° vysoko.

V nadcházejícím období se bude kometa jen pomalu sunout souhvězdím Lva (Leo).

Mapky pro vyhledání komety:
108P/Ciffreo
Tahle kometa je v tomto svém návratu naopak překvapením příjemným. Původně se měla dostat pouze na hranici vizuálního dosahu, nakonec ale zjasnila až téměř ke 13 mag, čímž překonala původní efemeridu o více než 1 mag. V této lunaci se však s kometou pravděpodobně definitivně rozloučíme, z nynějších 14 mag zeslábne do konce prosince na 14,5 mag a během úplňku v první lednové dekádě nejspíše zmizí z vizuálního dosahu. Do konce roku 2014 ovšem ještě bude pozorovatelná, bude to ale pouze v těch největších dalekohledech.

Efemerida komety:
108P eph (Lunace 22.12.2014).jpg
Kometa bude v aktuální lunaci viditelná celou noc, lépe pak spíše ve večerních hodinách. V nejlepším čase pro pozorování bude až 80° nad obzorem.

Ve druhé polovině prosince se kometa bude pomalu posouvat souhvězdím Vozky (Aur).

Mapky pro vyhledání komety:
Zdroje: Aerith.net, Kommet.cz, IAU Minor Planet Center (Search)
14.12.2014 21:20:21
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one