Komety vizuálně okolo novu 24.9.2014

Kometa C/2012 K1 (PanSTARRS) na fotografii od Michaela Jägera
Kometa C/2012 K1 (PanSTARRS) na fotografii od Michaela Jägera
Další úplněk tohoto roku, tentokrát ten z 9. září, je již definitivně minulostí. Znamená to tedy, že pomalu, ale jistě, nastává další lunace. Nov vychází na 24. září. Kromě ubývajícího Měsíce se i nadále významně prodlužuje noc. A právě díky těmto dvěma faktorům se výrazně zlepšují pozorovací podmínky všech difúzních objektů na obloze, včetně komet. Co se právě komet týče, v této lunaci budeme moci počítat s 8 kometami, které by za dobrých pozorovacích podmínek měly být viditelné vizuálně. Takové množství komet bylo viditelné i v minulé lunaci, během úplňku ale došlo k obměně. Z oblohy zmizela jasná kometa C/2013 V5 (Oukaimeden), která je viditelná už jen z jižní polokoule a dokonce tam předvedla i outburst o cca 1 mag. Pokud kvůli tomu kometa nezanikne, ještě ji vizuálně uvidíme v prosinci, to už ale bude její jasnost taková, že kometa bude viditelná pouze velkými dalekohledy. Z oblohy zmizely ještě další 3 komety, u všech to ale bylo proto, že zeslábly z vizuálního dosahu. Jedná se o krátkoperiodické komety 17P/Holmes a P/2014 L2 (NEOWISE) a taky o binokulární kometu ze začátku letošního léta, C/2013 UQ4 (Catalina). I když nás tedy 4 komety opustily, 4 jiné místo nich budou pozorovatelné. Na ranní obloze se objevila ,,stará známá", kometa C/2012 K1 (PanSTARRS) blízko maxima jasnosti. Kromě ní ranní oblohu okoření i další dvě nové komety, krátkoperiodická 4P/Faye a teprve před několika dny objevená C/2014 R1 (Borisov). Do vizuálního dosahu se dostala i kometa, která by měla být na konci příštího roku na hranici viditelnosti pouhým okem - C/2013 US10 (Catalina). A takto vypadá ona osmička vizuálně viditelných komet v této lunaci:
C/2012 K1 (PanSTARRS)
S přehledem nejjasnější kometa této lunace. Kometa už sice perihelem prolétla, až do konce října se ale bude přibližovat Zemi. Proto její jasnost stagnuje, možná i slabě narůstá. V této lunaci by kometa měla dosáhnout maxima jasnosti, přičemž bude pravděpodobně o trochu jasnější než 7 mag a měla by být bez problémů viditelná binokuláry.

Efemerida komety:
2012K1 eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Pozorovací podmínky této komety se budou postupně zlepšovat, i tak se ale jedná pravděpodobně o poslední lunaci, ve které budeme mít tu možnost kometu spatřit. Kometě totiž poměrně rychle klesá deklinace, zatím to ale vůbec nebude znát, protože se znatelně zvyšuje její elongace. Proto bude kometa na začátku této lunace lehce nad 10°, na jejím konci až téměř 20° vysoko na začátku nautického soumraku.

V tomto období se bude kometa posouvat na jih souhvězdím Hydry (Hya).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 E2 (Jacques)
Kometa, která by měla v této lunaci rychle slábnout vlivem vzdalování se jak od Slunce, tak od Země. Zatímco v těchto dnech by se její jasnost měla pohybovat ještě někde kolem 8,5 mag, na začátku října už bude pravděpodobně slabší než 10 mag. I tak ale s největší pravděpodobností bude po celé toto období viditelná většími binokuláry.

Efemerida komety:
2014E2 eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Pozorovací podmínky této komety budou stále výborné. Na samém začátku období bude viditelná i celou noc (lépe večer), po většinu času ale bude viditelná jenom večer. V nejlepším čase pro pozorování se bude nacházet na začátku lunace až 70° nad obzorem, na jejím konci pak bude zhruba 50° vysoko.

Kometa se bude díky ještě pořád ne moc velké vzdálenosti od Země pohybovat po obloze celkem rychle, od nynějška až do začátku října se dostane z Labutě (Cyg) přes Lištičku (Vul) a Šíp (Sge) až do Orla (Aql).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2011 J2 (LINEAR)
Ač už poměrně slabá, tak přeci jen třetí nejjasnější kometa této lunace. S její jasností okolo 13,5 mag by měla být viditelná dalekohledy o průměru objektivu 30 cm a více.

Efemerida komety:
2011J2 eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Podmínky viditelnosti budou u této komety prvotřídní. Kometa bude bez problémů pozorovatelná celou noc, na začátku lunace lépe ráno, na jejím konci lépe večer. Kometa bude na začátku tohoto období až téměř v zenitu, ke konci lunace se bude stále pohybovat kolem 85° nad obzorem v nejlepším čase pro pozorování.

Kometa se bude celé období pohybovat v souhvězdí Andromedy (And).

Mapky pro vyhledání komety:
4P/Faye
Tahle kometa se objevila po perihelu a konjunkci se Sluncem na ranní obloze. Její současná jasnost je okolo 13,5 mag, měla by ale už pouze slábnout, ke konci lunace bude pravděpodobně mít zhruba 14 mag. Vzhledem k tomu, že ještě stále není dostatečně vysoko nad obzorem, by její spatření mohlo být problémem i pro pozorovatele s těmi největšími dalekohledy.

Efemerida komety:
4P eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Ačkoliv bude kometa postupně slábnout, její pozorovací podmínky se budou zvolna zlepšovat. Kometa bude viditelná na ranní obloze na začátku lunace kolem 25° vysoko, ke konci období by to však mělo být až 35° nad obzorem na začátku nautického soumraku.

Kometa se bude v této lunaci jen pomalu pohybovat souhvězdím Raka (Cnc).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2010 S1 (LINEAR)
Už velice známá kometa, ač nikdy nedosáhla nějaké závratné jasnosti, byla vizuálně pozorovatelná několik let. Stejně tomu bude ještě minimálně v několika dalších měsících, alespoň do zimní konjunkce se Sluncem. Kometa ale začíná pomalu slábnout, v této lunaci si bude držet jasnost kolem 14 mag. Tím pádem by měla být viditelná i 35-cm dalekohledy.

Efemerida komety:
2010S1 eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Kometa bude v tomto období pozorovatelná akorát večer, kdy se bude po celou dobu vyskytovat lehce nad 30° nad obzorem na konci nautického soumraku.

V této lunaci zůstane kometa na hranici souhvězdí Štítu (Sct) a Ocasu Hada (Ser).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2014 R1 (Borisov)
Teprve nedávno objevená kometa, která může být viditelná na ranní obloze. Pozorovací data ale samozřejmě chybí, takže i když by se v této lunaci měla pohybovat okolo 14 mag a postupně zjasňovat, údaj o jasnosti komety berte s rezervou a radši si na ni vezměte pokud možno co největší dalekohled.

Efemerida komety:
2014R1 eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Kometa bude viditelná výhradně ráno. Na začátku nautického soumraku se bude pohybovat kolem 25° nad obzorem.

Během této lunace se kometa přesune z Raka (Cnc) do souhvězdí Lva (Leo).

Mapky pro vyhledání komety:
C/2013 US10 (Catalina)
Kometa původně objevená jako asteroid. Na konci roku 2015 by mohla zjasnit až na 4 mag a stát se tak viditelnou pouhým okem. To je ale ještě daleko, nyní nastává první lunace, kdy by kometa mohla být pozorovatelná vizuálně. Bude pomalu zjasňovat ze 14,5 mag až téměř ke 14 mag, právě ale kvůli jasnosti a taky kvůli nepříliš dobré výšce nad obzorem nejspíše bude poměrně obtížným terčem, a tak se bude pravděpodobně jednat o objekt jen pro největší dalekohledy.

Efemerida komety:
2013US10 eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Kometa bude v této lunaci viditelná nejprve téměř celou noc a lépe ráno, postupně se lepší pozorovací podmínky přehoupnou do večerních hodin a nakonec bude kometa viditelná už jenom večer. V nejlepším čase pro pozorování bude lehce pod 20° nad obzorem.

V aktuální lunaci se bude kometa pomalu posouvat souhvězdím Vodnáře (Aqr).

Mapky pro vyhledání komety:
32P/Comas Solá
Kometa, která se už v minulé lunaci objevila na ranní obloze. Za předpovědí ale zaostávala o více než 1 mag, proto by měla být nejslabší kometou tohoto období. S jasností kolem 14,5 mag bude její viditelnost nejspíše jenom v teoretické rovině i při použití největších možných dalekohledů.

Efemerida komety:
32P eph (Lunace 24.9.2014).jpg
Kometa bude viditelná pouze na ranní obloze, na začátku lunace to bude lehce přes 35°, ke konci období pak až téměř 45° nad obzorem na začátku nautického soumraku.

Po celou dobu trvání této lunace se kometa bude vyskytovat v souhvězdí Raka (Cnc).

Mapky pro vyhledání komety:
Zdroje: Aerith.net, Kommet.cz, IAU Minor Planet Center (Search)
14.09.2014 21:22:45
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one