Komety vizuálně v prosinci 2013

c2013_r1_2013_10_30dp[1].jpg
Nadchází měsíc prosinec, poslední měsíc v kalendáři a je na čase si zrekapitulovat, co nám v něm přinesou komety. Kometa 2P/Encke definitivně zmizela u Slunce a kometa C/2012 S1 (ISON) přežila svůj průlet kolem Slunce tak záhadným a neobvyklým způsobem, že ztratila podstatnou část své hmotnosti a možná nebude vůbec pozorovatelná vizuálně. I tak nám ale zbyly na ranní obloze ještě 3 komety, které můžeme spatřit binokuláry, přičemž C/2013 R1 (Lovejoy) budeme moci za dobrých pozorovacích podmínek na tmavé obloze uvidět i pouhým okem. Následující komety budou vidět vizuálně ze severní polokoule během měsíce prosince:
C/2013 R1 (Lovejoy)
C/2013 R1 (Lovejoy) je nádherně viditelná kometa. Na začátku prosince bude dosahovat maximální jasnosti, přičemž bude možná i jasnější než 5 mag. To znamená, že by mohla být na tmavé obloze viditelná i pouhým okem, ovšem pouze jako difúzní mlžinka. Už v malých triedrech ale uvidíme náznak ohonu a pohled větším binokulárem nám ukáže až 3° ohonu orientovaného k severozápadu. Fotograficky můžeme zachytit ohon dlouhý přes 5°! Nejlepší viditelnost komety nastává ráno, kdy se bude na začátku astronomického soumraku pohybovat až 40° nad severovýchodem. Po půlce měsíce začne na ranní obloze rušit Měsíc, takže se lepší pozorovatelnost přesune do hodin večerních, kde bude na konci astronomického soumraku až 15° vysoko a spatřit ji tak můžeme klidně i 2 hodiny po astronomickém soumraku. Kometa se během měsíce přesune postupně z Pastýře do přes Severní Korunu až do Herkula a ke konci měsíce zeslábne na 6 mag.

Mapka pro vyhledání komety:
chart2[1].gif
C/2012 X1 (LINEAR)
Kometa, která prošla výrazným zjasněním o 6 mag, je stále v dosahu binokulárů. Je velká a difúzní, takže těžko viditelná. Bude si držet jasnost 9 mag a nejlepší viditelnost připadá na ranní hodiny, kdy bude po páté hodiny SEČ dobrých 20° vysoko nad severovýchodem, nedaleko od komety C/2013 R1 (Lovejoy). Také tato kometa se dá zastihnout i večer, bude ale stále níže a v první půlce měsíce ruší Měsíc, takže lépe je viditelná opravdu ráno. Doporučuji první půlku měsíce, v druhé půlce ruší Měsíc právě na ranní obloze. Ze souhvězdí Pastýře postupně přejde do Hada.

Mapka pro vyhledání komety:
chart1[1].gif
P/2013 V3 (Nevski)
Další kometa, která by mohla být spatřena většími binokuláry. Je v excelentních pozorovacích podmínkách, jedná se o ranní kometu, která bude v 5 hodin ráno SEČ až 70° vysoko! Bude postupně slábnout z 9 mag na 10 mag a ze současného souhvězdí Lva během měsíce přejde do Malého Lva. Lepší bude ji vyhledat opět v první půlce měsíce.

Mapka pro vyhledání komety:
chart[1].gif
154P/Brewington
Nejjasnější krátkoperiodická kometa pozorována alespoň ve dvou návratech.Večer na konci astronomického soumraku až 60° vysoko v souhvězdí Pegase. 10. prosince projde přísluním ve vzdálenosti 1,61 AU od Slunce a okolo tohoto data bude nejjasnější. V tom období ale ruší Měsíc, a tak bude dobré počkat si na druhou polovinu měsíce, protože kometa je hodně difúzní (DC=1, často i 0). V případě tmavé oblohy lze vyhledat i obřím binokulárem, celý měsíc si bude držet konstantní jasnost kolem 10,5 mag. Rovněž tak se nepohne ze souhvězdí Pegase.

Mapka pro vyhledání komety:
2013-chart[1].gif
290P/Jäger
Kometa, která je asi o 1 magnitudu slabší než efemerida. Ze současných 14 mag ale během prosince zjasní alespoň na 13 mag. Nachází se a celý měsíc se nacházet bude v souhvězdí Vozky a ačkoliv je viditelná téměř celou noc, je těžkým objektem i pro největší dalekohledy.

Mapka pro vyhledání komety:
2014-chart1[1].gif
C/2012 F6 (Lemmon)
Na jaře tato kometa dosáhla maximální jasnosti 4,7 mag. Od té doby jenom slábne, ale pomaleji, než udává efemerida, a proto má stále 13 mag. Jde tedy spatřit i středními dalekohledy. Pohybuje se na večerní obloze v souhvězdí Labutě, tam zůstane i celý měsíc. Na konci astronomického soumraku je až 50° vysoko.

Mapka pro vyhledání komety:
chart3[1].gif
C/2013 N4 (Borisov)
Tato kometa už bude prakticky mimo vizuální dosah i těch největších dalekohledů. Je velmi difúzní a ráno na konci astronomického soumraku velmi nízko nad obzorem. Její magnituda je asi 13 mag. Celý měsíc bude v souhvězdí Hydry, na konci měsíce se přehoupne na jižní oblohu.

Mapka pro vyhledání komety:
chart2[3].gif
C/2012 S1 (ISON)
Pokud by byly zbytky z této ,,komety století" přeci jen pozorovatelné na ranní, posléze i na večerní obloze, byly by pravděpodobně hodně slabé a vizuálně by je zachytily asi jen ty největší dalekohledy. Ze souhvězdí Hadonoše by pak kometa přešla do Hada, do Herkula, do Severní Koruny a ke konci měsíce do Draka. Ale vývoj komety je značně nejasný.

Mapka pro vyhledání komety:
chart2[1].gif
C/2011 J2 (LINEAR)
Kometa je o něco jasnější než efemerida. Prochází maximem jasnosti, má asi 13 mag a je v Malém Medvědovi. Magnituda i souhvězdí zůstane stejné po celý měsíc, takže není vyloučena viditelnost této komety i středními dalekohledy.

Mapka pro vyhledání komety:
chart[3].gif
C/2010 S1 (LINEAR)
Vzdálená superkometa s ohromnou aktivitou. Je jasnější než efemerida, ale maximem jasnosti (kolem 12 mag) si již prošla. Stále ale má asi 12,5 mag a najdeme ji celý měsíc i středními dalekohledy na večerní obloze v souhvězdí Orla, dobrých 30° vysoko na konci astronomického soumraku.

Mapka pro vyhledání komety:
chart2[1].gif
C/2013 V1 (Boattini)
Celkem čerstvě objevená kometa, nyní se nacházející v souhvězdí Eridana. Ke konci měsíce ale vystoupá do Býka a bude ve výborných pozorovacích podmínkách viditelná podstatnou část noci. Má ale jenom 15 mag, proto je na ni potřeba využít hodně velký dalekohled.

Mapka pro vyhledání komety:
chart1[1].gif
P/2013 J2 (McNaught)
Tato kometa je jasnější než udává efemerida stále vizuálně pozorovatelná při zhruba 15,5 mag velkými dalekohledy. Je hodně kondenzovaná, což jí umožňuje vizuální pozorování. Uvádím ji zde spíše orientačně, celý měsíc zůstane v souhvězdí Pegase v dobrých pozorovacích podmínkách na večerní obloze, ale bude slábnout. Právě večer bude až 60° nad obzorem na konci astronomického soumraku.

Mapka pro vyhledání komety:
chart[1].gif
Zdroje: Aerith.net, Kommet.cz
EDIT: Článek byl editován kvůli chybě dne 27.12.2013. Za chybu se omlouvám.
27.12.2013 13:43:46
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one