Letní rána nám obohatí jasná krátkoperiodická kometa

Kometa 210P/Christensen na snímku od Michaela Jägera
Kometa 210P/Christensen na snímku od Michaela Jägera
Letošní léto bude, zdá se, bohaté na jasné komety. Nedaleko Země se protáhne kometa C/2013 UQ4 (Catalina) a na ranní obloze se ve druhé polovině července objeví kometa C/2014 E2 (Jacques), která může být viditelná i pouhým okem. Aby toho nebylo málo, do začátku července a pak opět od září budeme moci pozorovat kometu C/2012 K1 (PanSTARRS) a v srpnu a na počátku září by se ke všem těmto kometám měla přidat i C/2013 V5 (Oukaimeden). Tím to však ještě nekončí. Počítat můžeme i s jednou krátkoperiodickou kometou. Její označení je 210P/Christensen a už nyní se nachází na ranní obloze. Potíž je v tom, že je příliš slabá na vizuální pozorování. Tento stav ale nebude trvat příliš dlouho.

Kometa 210P/Christensen byla objevena 26. května 2003 jako P/2003 K2 Ericem Christensenem z observatoře Mount Lemmon Survey. Na objevu se podílel i Číňan X.-M. Zhou. Znovuobjevení komety se podařilo 8. prosince 2008 Alanu Watsonovi. Při návratu v roce 2008 byla označena jako P/2008 X4. Posléze kometě definitivně připadlo číslo 210 v katalogu krátkoperiodických komet. Název komety tak zní 210P/Christensen. Kometa bývá ve většině návratů celkem jasná, někdy se dá odpozorovat i binokuláry. Děje se tak proto, že se dostává velmi blízko ke Slunci, její perihel leží zhruba v polovině vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí. Protože se kometa dostává tak blízko Slunci a není příliš aktivní ve větších vzdálenostech, dá se nejlépe zpozorovat za soumraku. To trochu brání pohodlné viditelnosti komety. Navíc se často stává, že kometa je poměrně difúzní. I to jí ubírá na kráse. I přesto se dá díky své jasnosti v lepších návratech zpozorovat právě i binokuláry.

Jasnost komety v daném návratu závisí na jejím přiblížení se k Zemi. V roce 2003 její přízemí nebylo příliš blízko, a proto dosáhla jenom 10 mag. O poznání lepší byl její návrat v roce 2008, kdy se Zemi přiblížila podstatně více a zjasnila v maximu jasnosti až na 7 mag. Letos máme tu čest kometu znovu pozorovat, a to díky periodě 5,65 let. Přiblížení k Zemi nebude příliš významné, nejblíže k nám bude 17. července, a to 1,04 AU. V maximální jasnosti se tedy roku 2008 rovnat nebude, roku 2003 ale bude blízko.

Jak již bylo psáno výše, kometa se už objevila na ranní obloze. Její současná jasnost okolo 17 mag ale neumožňuje možnost vyhledání komety vizuálně. Již na začátku července by ale kometa měla překročit hranici 15. magnitudy, v tu chvíli tedy nastane první teoretická možnost vyhledat kometu vizuálně. Kometa v tu dobu bude na začátku nautického soumraku jenom 5 stupňů vysoko v souhvězdí Velryby (Cet). Kometa během července začne zjasňovat a vystoupá o něco výše. Na konci července nastane při jasnosti až 11 mag teoretická možnost vyhledat kometu menšími dalekohledy. Poté, co kometa projde Velrybou (Cet), Býkem (Tau) a Orionem (Ori), se bude právě v posledních červencových dnech nacházet v Blížencích (Gem). Tou dobou se bude nacházet až 8 stupňů nad obzorem na začátku nautického soumraku, nastanou tak pravděpodobně nejlepší podmínky pro její pozorování. Kometa poté zpomalí svůj pohyb po obloze vlivem vzdalování se od Země, Slunci se však bude stále přibližovat. Maxima jasnosti (asi 10,5 mag) kometa dosáhne v polovině srpna, kdy právě z Blíženců (Gem) přejde do Raka (Cnc). Tou dobou zároveň bude končit období její pozorovatelnosti. 17. srpna proletí perihelem ve vzdálenosti 0,53 AU od Slunce. Slábnutí komety ze severní polokoule neuvidíme, kometa se totiž bude nacházet příliš blízko Slunci. Během zjasňování se ale i tak bude jednat o poměrně zajímavý objekt. Pokud tedy na přelomu července a srpna budete vstávat na kometu C/2014 E2 (Jacques), neopomeňte kometu 210P/Christensen jako její slabší doplnění.

Světelná křivka komety 210P/Christensen:
Světelná křivka komety prokalkulovaná v programu Comet for Windows
Světelná křivka komety prokalkulovaná v programu Comet for Windows
Zdroje: Aerith.net, Observable Comets
13.06.2014 21:22:26
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one