Na ranní obloze se objevuje pravděpodobně nejjasnější kometa příštího roku

2012K120130802ut2054s2x300[1].jpg
Ačkoliv nám rok 2014 pravděpodobně nepřinese pouhým okem viditelnou kometu, hned několik by jich mělo být viditelných binokuláry. Jedna taková, kometa C/2012 K1 (PanSTARRS) se v těchto dnech objevuje na ranní obloze. Na začátku astronomického soumraku už vystupuje přes 20° nad obzor a dostává se tak do stále lepších pozorovacích podmínek. A co více, kometa by měla být nejjasnější kometou roku 2014.
Viditelnost
Jak už bylo uvedeno, pozorovací podmínky komety se budou poměrně značně vylepšovat. A to až do měsíce dubna. Až do února se kometa bude pomalu sunout souhvězdím Hadonoše. Její pohyb bude pomalý i poté, dostane se do Herkula a vydrží tam celý únor a většinu března. Ke konci března se přesune do Severní Koruny a v dubnu, když bude v Pastýři, ji uvidíme na ranní obloze přesně v nadhlavníku! V květnu se z oblohy ranní přesune nejlepší viditelnost do večerních hodin a kometu uvidíme po celý měsíc ve Velké Medvědici. Dobré pozorovací podmínky budou přetrvávat i v červnu, když bude kometa v Malém Lvu. V červenci začne rapidně klesat k obzoru v souhvězdí Lva a v první polovině srpna se dostane do konjunkce se Sluncem. To znamená, že pravděpodobně červencem skončí její nepřetržitá viditelnost od současných dnů na severní polokouli. V přísluní se kometa ocitne 27. srpna, a to ve vzdálenosti 1,05 AU od Slunce. Kometu pak během září a října uvidíme v maximální jasnosti na ranní obloze jen velmi nízko nad jižním obzorem v souhvězdích Hydry a Lodní Zádě. Na naší obloze bude znovu pozorovatelná až od května 2015 v souhvězdí Velryby, ale to již bude velmi slabá, pravděpodobně na hranici dosahu těch největších amatérských dalekohledů.
Jasnost
Jaká bude maximální jasnost komety, zatím není zcela známo. Podle původních efemerid měla kometa dosáhnout v maximu jasnosti asi okolo 5,5 mag na přelomu září a října. Už od jara však kometa spíše stagnuje, a tak bude v maximu jasnosti patrně o něco slabší. Vytvořil jsem nový, experimentální graf jasnosti komety, ze kterého vyplývá, že kometa překročí 10 mag až kolem 20. dubna a binokuláry tedy bude viditelná asi o měsíc méně, než bylo původně očekáváno. Až zhruba 3. července překročí 8 mag a stane se tak viditelnou i menšími triedry. Jakmile se po konjunkci se Sluncem opět vynoří na ranní obloze, bude už v maximu jasnosti. To by mělo trvat asi měsíc a půl, ze současné efemeridy vyplývá, že kometa dosáhne v období od 30. srpna do 14. října 6,3 mag. Vyšší jasnosti už pravděpodobně nenabude. Jakmile se opět ukáže na ranní obloze v květnu 2015, bude mít asi 14,8 mag a v dosahu těch největších dalekohledů určených pro amatérskou astronomii zůstane ještě další asi 3 měsíce. Poté definitivně zeslábne z vizuálního dosahu.

Můj experimentální graf jasnosti pro kometu C/2012 K1 (PanSTARRS), který jsem vytvořil v programu Comet for Windows:
2012K1 graf.jpg
Kometa C/2012 K1 (PanSTARRS) tedy vypadá na zajímavou kometu, ale stále není jasné, jaký průběh jasnosti bude mít. Na jaře začala zaostávat za předpovědí. Bude zaostávat dále nebo začne zjasňovat podle plánu? A nebo dosáhne v maximu jasnosti 6,3 mag podle této experimentální světelné křivky? To je zatím ve hvězdách. Podklad pro asi nejjasnější kometu roku 2014 ale máme. Uvidíme ale, jak to s kometou nakonec bude.

Zdroj: Aerith.net
22.12.2013 23:27:40
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one