Na ranní obloze se objevuje kometa C/2013 UQ4 (Catalina)

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Na ranní obloze se v těchto dnech objevuje kometa C/2013 UQ4 (Catalina). Kometa, jež byla objevena 23. října 2013 jako asteroid a oficiálně u ní byla potvrzena kometární aktivita až o celých 7 měsíců později. Jasnost komety by se v současné době měla pohybovat kolem 11 mag.

23. října 2013 byl objeven nový asteroid. Dostal označení 2013 UQ4. Jasnost asteroidu při objevu činila 18,4 mag. Jeho perioda byla prokalkulovaná na 491 let, takže se očekávalo, že by asteroid mohl projevit kometární aktivitu. I když pozdě, tak se tak stalo. S oznámením kometární aktivity přišla na počátku května dvojice astronomů Taras Prystavski a Artyom Novichonok. Bylo ale potřeba nasbírat více dat, takže se na oficiální potvrzení kometární charakteristiky tělesa chvíli čekalo. Veřejnost se dočkala až 23. května, kdy bylo konečně jasné, že asteroid 2013 UQ4 je vlastně kometa C/2013 UQ4 (Catalina). Perioda navíc byla upravena na 472 let. Co to znamená? Kometa jistě není novou kometou z Oortova oblaku a v následujících týdnech by měla rapidně zjasňovat.

Jak už bylo výše uvedeno, kometa C/2013 UQ4 (Catalina) se nyní objevuje na ranní obloze. Na tu se však naneštěstí přesouvá i Měsíc, takže si kvůli difúznosti komety musíme na její pozorování počkat minimálně 10 dnů. V tu dobu už by kometa mohla překonat hranici 10 mag a stát se tak kometou pro binokuláry. Kometa se bude nacházet v Rybách (Psc), kam přejde ze souhvězdí, ze kterého v těchto dnech vystupuje. Tím souhvězdím je Velryba (Cet). Kometa poté bude nadále zjasňovat a na konci června by měla být už lehce jasnější než 9 mag. V tu dobu už bude kometa v souhvězdí Pegase (Peg). Mnoho důležitých událostí ohledně této komety se odehraje v červenci. Během celého měsíce projde díky těsnému přiblížení se k Zemi z Pegase (Peg) přes Andromedu (And), Ještěrku (Lac), Cefea (Cep) a Draka (Dra) až do Pastýře (Boo). 5. července kometa dosáhne perihelu (1,08 AU od Slunce) a v ten den by zároveň měla překročit 8. magnitudu. Nejtěsnějšího přiblížení se k Zemi se od této komety dočkáme jenom o pět dnů později, tedy 10. července. V ten den mine naši planetu o pouhých 0,31 AU a zároveň by měla dosáhnout maximální jasnosti 7,6 mag. Lepší pozorovací podmínky se přitom přestěhují z ranní oblohy na oblohu večerní. Po přiblížení se k Zemi začne kometa rychle slábnout. Už v půlce července by měla mít jasnost zpátky pod 8 mag, na konci sedmého měsíce v kalendáři by její jasnost měla činit dokonce 10 mag. To znamená, že se vytratí z dosahu binokulárů. V srpnu kometa zůstane v Pastýřovi (Boo) a bude dále slábnout. Na konci měsíce bude mít asi 13 mag. Definitivně by se měla kometa ztratit z vizuálního dosahu v polovině září, kdy její jasnost klesne pod 15 mag. I v tu dobu se bude držet v Pastýři (Boo).

Jak to tedy tak vypadá, na pozorování komety máme pouhé 3 měsíce. Binokuláry a menšími dalekohledy pak půjde kometa spatřit jenom lehce přes měsíc. I tak by ale byla škoda nevyužít šanci. Kometa totiž bude patřit rozhodně k těm jasnějším kometám, které ve zbytku letošního roku uvidíme nebo které jsme v dosavadním průběhu roku měli možnost spatřit.

Zdroje: Aerith.net, IAU Minor Planet Center (Search)
13.06.2014 23:28:34
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one