Návrat komety 88P/Howell

Fotografie komety z minulého návratu od Roba Kaufmana
Fotografie komety z minulého návratu od Roba Kaufmana
Letošní rok jako celek na jasné komety v dosahu alespoň obřích binokulárů pravděpodobně příliš dobrý nebude. Hned na začátku roku dosáhla maxima jasnosti kolem 3,5 mag kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) a objekt s označením 15P/Finlay nám předvedl hned dva outbursty, díky čemuž zjasnil až na 7 mag. V tomto roce by měly přiletět ještě dvě jasné komety. V létě dosáhne maxima jasnosti kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS), ta ale bude od nás prakticky nepozorovatelná. O poznání lepší pozorovací podmínky bude mít vlasatice podzimu a zimy, C/2013 US10 (Catalina). Tu však od nás nespatříme až do listopadu. A tak se musíme zajímat i o slabší komety, které budou alespoň atakovat hranici viditelnosti v obřích binokulárech či v malých dalekohledech. Jednou z nich je i krátkoperiodická kometa 88P/Howell.

Kometa s označením 88P/Howell se objeví u Slunce jednou za 5,48 let. Ve většině návratů se jedná o poměrně jasný objekt, naneštěstí poměrně difúzní. Častým problémem je u této komety i nízká výška nad obzorem. A podobně tomu bude i letos. Kometa prolétne perihelem 6. dubna, a to ve vzdálenosti 1,36 AU od Slunce. Vypadá to, že maxima jasnosti dosáhne někdy v období od poloviny do konce dubna. To by mohla mít až nějakých 8 mag. Výška nad obzorem ovšem bude v tu dobu asi nejtragičtější, kometa tím pádem bude s obrovskou pravděpodobností nepozorovatelná. Podobné pozorovací podmínky má už nyní - vychází jen několik minut před začátkem astronomického soumraku a do začátku nautického soumraku, kdy je ještě celkem rozumná tma, nestihne vystoupat ani 10° nad obzor. To z ní při předpokládané momentální jasnosti okolo 11 mag dělá nepozorovatelný objekt i v těch největších dalekohledech.
Zajímavá kompozice komety s asteroidem (944) Hidalgo a několika galaxiemi zachycená v roce 2004 Jurem Kobayashim
Zajímavá kompozice komety s asteroidem (944) Hidalgo a několika galaxiemi zachycená v roce 2004 Jurem Kobayashim
V dalších měsících se budou pozorovací podmínky komety spíše zhoršovat. Kometa bude vycházet až v průběhu astronomického soumraku, což z ní udělá nepozorovatelný objekt. Průlom nastane v červnu. Pohyb komety po obloze se zásadním způsobem zpomalí, díky čemuž kometa stihne vyjít na konci první poloviny letošního roku až 25° nad obzor na začátku nautického soumraku. V tu dobu by ještě pořád mohla mít jasnost kolem 10 mag, podle všeho by tedy měla být na hranici viditelnosti v malých dalekohledech. V dalších měsících se budou podmínky pro pozorování komety rapidně zlepšovat. Kometa ovšem začne mnohem rychleji slábnout a během října podle všeho definitivně opustí vizuální dosah.

Zdroj: http://www.aerith.net/comet/catalog/0088P/2015.html
15.02.2015 14:33:32
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one