Philae upadl do hibernace, možná už na trvalo

Modul Philae a popis jeho přístrojů
Modul Philae a popis jeho přístrojů
Jsou tomu dva dny, co modul Philae, byť s problémy, ale úspěšně, přistál na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Již několik desítek minut po přistání bylo jasné, že něco není v pořádku a že se Philae nachází jinde, než by měl. Navíc vyšlo najevo, že se kvůli problémům s harpunami neukotvil na jádře komety úplně bezpečně. A aby toho nebylo málo, prostorové natočení modulu bylo takové, že jeho funkci zajišťovaly pouze baterie. Ty samozřejmě mají omezenou životnost a v noci na dnešek se vybily.

Baterie modulu Philae měly vydržet 62 až 64 hodin, poté měl modul pracovat díky sluneční energii. Kvůli problémům při přistání ale dosedl na jádro komety až napotřetí a stalo se to naneštěstí v jednom z nejméně vhodných míst. Ačkoliv naprosto přesnou polohu modulu stále neznáme, všeobecně se má za to, že Philae zapadl za jednu ze skal na povrchu komety. Kvůli ní se k modulu dostává o mnoho méně slunečního záření, než by bylo optimální. A už to nese následky. V noci na dnešek, po 1. hodině SEČ, baterie definitivně přestaly fungovat a modul ,,usnul". Až časem vyjde najevo, jestli se jedná pouze o dočasný, nebo o trvalý stav.

Vědci z ESA nicméně ráno překypovali nadšením. Vzhledem k tomu, že vybití se baterií bylo očekáváno, včera provedli všechny potřebné studie. Mezi ty nejdůležitější patří navrtání komety, které by nám mělo pomoci zjistit její horninové složení, popřípadě objevit prvky v jádře či zjistit, jestli se voda v jádře alespoň přibližně shoduje s tou pozemskou. Dalším důležitým úkolem bylo otočení se o 35 stupňů, díky tomu se odborníci mohou podívat na snímky ještě neprobádaných částí jádra. Otočení se o 35 stupňů ale bylo důležité zejména pro zlepšení pozice samotného modulu Philae, jehož solární panely teď budou moci absorbovat o trochu více slunečního světla. Jestli a popřípadě kdy to modul probudí, však zatím zůstává nejasné.

Pracovníci v ESA se ale domnívají, že by se Philae mohl probudit krátce před tím, než kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko proletí perihelem. Na povrch totiž bude dopadat mnohem více solárního záření. Jak to ale s modulem ve skutečnosti dopadne, nikdo neví. Může se probudit zítra, ale nemusí se probudit už vůbec nikdy. Důležité však je, že nesmírně cenná vědecká data jsou v pořádku na Zemi a tahle mise zůstane navždy veleúspěšnou bez ohledu na další osud modulu Philae. Navíc, jako bonus, mise sondy Rosetta ještě zdaleka nekončí. Sonda totiž bude studovat kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko až do prosince 2015. Zaměří se zejména na to, jak se kometa chová poblíž přísluní, kterým prolétne 13. srpna 2015.

Zdroje: COBS, Astro.cz, Aerith.net
15.11.2014 19:21:30
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one