Rosetta: Churyumov-Gerasimenko je binární kometa

Animace rotace jádra kontaktní "dvoukomety" 67P/Churyumov-Gerasimenko ze sondy Rosetta.
Animace rotace jádra kontaktní "dvoukomety" 67P/Churyumov-Gerasimenko ze sondy Rosetta.
Sonda Rosetta začala přinášet první detailní snímky jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Ty ukázaly, že se ve skutečnosti jedná o kometu Churyumov a Gerasimenko, detailní snímky ukázaly dvě kometární jádra obíhající natěsno kolem společného těžiště. Jedná se o první objev binární komety a je velkým štěstím že bude ihned detailně prozkoumána nejlepší sondou na výzkum komet v dosavadní historii. Může to být mírnou komplikací pro přistávací modul, minimálně při rozhodování na kterou z komet přistát.
Kometa Churyumov a Gerasimenko
Kometu s "pořadovým číslem" 67 v katalogu krátkoperiodických komet objevil 20. září 1969 Klim Churyumov na snímcích, které pořídila Světlana Gerasimenko. Kometa nám byla "dána" Jupiterem, 4. února se totiž k největší planetě přiblížila na "pouhých" 7.7 mil. km a to způsobilo osudovou změnu dráhy, která kometu přivedla o více než 1.4 blíže ke Slunci (a samozřejmě umožnila i bližší setkání se Zemí). Díky příznivější dráze a rapidnímu zvýšení přísunu slunečního tepla se jádro komety zaktivovalo a kometa se stala pozorovatelná, hned v druhém návratu byla objevena. Ke Slunci se vrací zhruba každých 6.5 roku a předvádí poměrně komplikované zjasňování, v některých návratech byla viditelná vizuálně i malými dalekohledy, jindy zůstávala slabá. Chaotický vývoj jasnosti má nyní zřejmou příčinu, nezávisí totiž na změně aktivity jednoho kometárního jádra, ale dokonce dvou. Jádro komety již dříve zkoumal daleko od Slunce HST, tem zjistil přibližné rozměry a tvar. Detailní snímky sondy Rosetta ovšem odhalily skutečnou podstatu jádra. Nejedná se o jedno těleso, ale dvě jádra různých velikostí, které jsou velice těsně vedle sebe a otáčejí se okolo společného těžiště.
Kdy a jak se kometa rozštepila?
Dvojitost jádra komety Churyumov-Gerasimenko není zcela určitě způsobená nedávným rozpadem jádra. Běžný rozpad jádra provází silné zjasnění po kterém dojde k rozpadu jádra na 2 nebo více částí, obvykle doprovázených dočasným zvýšením aktivity (dojde k odhalení čerstvého povrchu bohatého na vodní led a zmrzlé těkavé plyny) a zvýšenou produkcí prachu (materiál který původně úlomky tmelil). Po rozpadu se úlomky od sebe do několika měsíců vzdálí a dvojitost komety je viditelná i amatérskými dalekohledy.

Kometa Churyumov-Gerasimenko zcela určitě ničím podobným neprošla, zdá se že obě jádra spolu v takto těsném kontaktu existují už delší dobu. Vědci nyní hojně spekulují o tom zda vznikly rozpadem jedné komety, nebo je dvojitost výsledkem setkání dvou různých komet, které spolu takto koexistují velice dlouhou dobu. Druhou otázkou je jak dlouho tento stav může trvat, zda k němu došlo v (astronomicky) nedávné době v řádech stovek či tisíců let, nebo spolu existují již od počátku Sluneční soustavy.

Je obrovským štěstím, že tuto unikátní kometu bude nyní téměř dva roky zkoumat možná nejlepší sonda vyvinutá k výzkumu kometárních jader. Je tak vysoká šance, že nalezne na otázky výše brzké a jasné odpovědi. Mírným oříškem bude asi přistání modulu Philae, rozhodování o výběru oblasti přistání bude asi mnohem složitější.
Zdroj: Emily Lakdawalla - www.planetary.org
20140715_p11363_bae74240d30cd3861f46d3d4dbd367d620140711-67p-rosetta-assemblage-1000_f840_1[1].jpg
Autor článku: Jakub Černý

Převzato z www.kommet.cz.
17.07.2014 23:02:24
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one