Souhrn roku 2014 a výhled do roku 2015

Fotografie komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Rolanda Ligustriho
Fotografie komety C/2014 Q2 (Lovejoy) od Rolanda Ligustriho
Pomalu nám končí rok 2014. Co se komet týče, tak obstál velmi slušně, i když skvělému roku 2013 samozřejmě konkurovat nemohl. Vypadá to ale, že poměrně o dost překoná rok, který nám začne už brzy - rok 2015. Pojďme si nyní shrnout, jaké zajímavé komety jsme měli možnost vidět letos a co je nachystáno pro příští rok.

Už teď je jisté, že nejjasnější kometou roku 2014 se stane teprve v srpnu objevená C/2014 Q2 (Lovejoy). Ta je teď s jasností blížící se 5 mag na hranici viditelnosti pouhým okem. Žádné další komety jsme pouhým okem spatřit nemohli. Hned 10 dalších komet ale bylo viditelných binokuláry či menšími dalekohledy, což je poměrně unikátní záležitost.

Začátku roku 2014 vévodila jasná kometa C/2013 R1 (Lovejoy), která měla maximum jasnosti v prosinci 2013 (4,5 mag). Na začátku ledna měla ještě zhruba 6,5 mag, poté postupně slábla, až se na konci března vytratila z dosahu malých přístrojů.

Zdatně jí sekundovala i kometa C/2012 X1 (LINEAR), která v říjnu 2013 prodělala významný outburst. Kometa měla maximum jasnosti v únoru, kdy měla asi 8 mag. V binokulárech byla viditelná asi až do července, z naší oblohy ale zmizela už v květnu.

V březnu byla objevena jasná kometa C/2014 E2 (Jacques), která byla binokuláry viditelná už na začátku dubna, méně než měsíc po objevu. Na začátku května se ztratila z oblohy kvůli konjunkci se Sluncem, znovu se pak objevila na konci července, a to při maximální jasnosti 6 mag. V malých dalekohledech byla pozorovatelná až do října. Tato kometa se navíc stala jednou z nejjasnějších a pochopitelně i nejkrásnějších vlasatic viditelných v roce 2014, když v srpnu rozvinula svůj až 2° dlouhý ohon, který byl viditelný i v binokulárech.

V květnu jsme se dozvěděli o tom, že asteroid 2013 UQ4 projevuje kometární aktivitu. Těleso bylo přejmenováno na C/2013 UQ4 (Catalina), dráha komety navíc vypadala velmi nadějně a objekt tak mohl dosáhnout až 7 mag v maximu jasnosti. Kometa ale zklamala, v maximu jasnosti na začátku července dosáhla jenom 9,5 mag a při své difúznosti téměř nebyla viditelná malými přístroji.

Potěšila naopak kometa C/2012 K1 (PanSTARRS). V binokulárech jsme ji mohli vidět už od dubna, na začátku července se pak ztratila u Slunce. Znovu se objevila na obloze na začátku září, v maximu jasnosti v říjnu pak dosáhla nějakých 7 mag. Na konci října se ztratila z naší oblohy, dále jsme ji tedy pozorovat nemohli.

Velmi krátké pozorovací období měla z naší zeměpisné polohy kometa C/2013 V5 (Oukaimeden). Jednalo se prakticky výhradně o měsíc srpen, potažmo pak o začátek září. Kometa během té doby rapidně zjasňovala z 11 na asi 8 mag, takže byla viditelná i malými přístroji. Pak se přesunula na jižní oblohu a zjasnila až k 6,5 mag, přičemž se štěstím přežila průlet perihelem (jádro ztratilo podstatnou část své hmoty).

Velké zklamání působila kometa C/2013 A1 (Siding Spring), která zjasnila k 9,5 mag na jižní obloze. Když se objevila i u nás, tak už rapidně slábla a vypadalo to, že ji ani neuvidíme v malých dalekohledech. Opak se naštěstí stal pravdou, v polovině listopadu kometa zjasnila o 2 mag díky outburstu a dostala se zpět na 9,5 mag. Nyní je v konjunkci se Sluncem, brzy se ale objeví na ranní obloze. Bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet jasnost komety, není totiž jisté, zda-li si těleso po outburstu udrželo vyšší aktivitu.

Překvapením konce roku 2014 byly dvě komety objevené Gennadym Borisovem. Kometa C/2014 Q3 (Borisov) měla mít v maximu jasnosti asi 14 mag, nakonec ale na začátku listopadu zjasnila až k 10 mag a stala se tak limitním objektem pro obří binokuláry. Slušnou jasnost (zhruba 12 mag) si drží ještě v těchto dnech, je ale velmi difúzní, tudíž obtížně pozorovatelná.

Podobným případem je i kometa C/2014 R1 (Borisov). Nikdy neměla být jasnější než 13 mag, nakonec zjasnila až na 10,5 mag (v půli listopadu) a byla za ideálních pozorovacích podmínek taktéž na limitu pro obří binokuláry. Kometa navíc slábne velmi pomalu, ještě nyní má jasnost okolo 11 mag.

Velkým překvapením je kometa 15P/Finlay, která v tuto dobu měla mít asi 11 mag. V polovině prosince ale došlo k outburstu, který ji vymrštil až k 8,5 mag, kometa se tedy po dobu několika dnů stala celkem snadným objektem pro velké binokuláry. Koma komety se však už rozpíná a objekt se tak podle všeho opět vrací do ,,starých kolejí". Maximální jasnost komety (10 mag) ale měla původně připadnout až na půlku ledna 2015, kometa by se tedy měla udržet na hranici viditelnosti v obřích binokulárech pravděpodobně až do té doby.

Zajisté největším trhákem roku 2014 je ale kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), jež je neustále jasnější než udává často aktualizovaná efemerida. Nyní se objevuje i na naší obloze a má už téměř 5 mag, čímž je na hranici viditelnosti pouhým okem. Kometa se tak zcela jistě stává nejjasnější kometou roku 2014. V případě této komety ovšem nemluvíme o minulosti, jako u drtivé většiny komet předešlých, ale o přítomnosti a ještě více i o budoucnosti. Kometa totiž pořád zjasňuje a zatím to vypadá, že se poměrně s přehledem stane nejjasnější kometou roku 2015.

Jak je tedy vidět, rok 2014 byl, co se komet týče, velmi dobrý. Co však můžeme očekávat od roku 2015?
C/2014 Q2 (Lovejoy)
Pokud nebude objevena v průběhu roku 2015 (a nebo ještě na konci roku 2014) kometa, která bude v maximu jasnosti jasnější, než tahle vlasatice, tak se kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) poměrně s přehledem stane nejjasnější kometou roku 2015. Maximum jasnosti (4-4,5 mag) připadá na polovinu ledna, v dosahu malých dalekohledů a binokulárů by měla vydržet minimálně do dubna.
15P/Finlay
Nad touto kometou visí mnoho otazníků. V outburstu zjasnila o téměř 3 mag, nyní ale opět slábne a kdo ví, jestli se nejedná již o slábnutí definitivní. Podle původní efemeridy měla tato kometa mít, stejně jako kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), maximum jasnosti v polovině ledna, a to okolo 10 mag. Se současnou jasností zhruba 9 mag to vypadá, že by na hraně viditelnosti v obřích binokulárech mohla být minimálně právě do půlky ledna. Kometa však může zklamat tím, že začne slábnout rychleji. Zároveň ale může překvapit například dalším outburstem. Rozhodně je potřeba sledovat další vývoj jasnosti u této krátkoperiodické komety.
C/2013 A1 (Siding Spring)
Další kometa, u níž nevíme, jak to s ní bude vypadat. Po outburstu to vypadalo, že si možná udrží zvýšenou aktivitu. Za takových okolností si může udržet jasnost 10 mag i celý leden. Taky se však může stát, že se kometa na ranní obloze zjeví mnohem slabší. Opět se jedná o kometu, kterou bude potřeba monitorovat.
88P/Howell
Kometa, která dosáhne maximální jasnosti v dubnu. To by měla mít zhruba 8 mag. V tu dobu ale bude velmi nízko nad obzorem, tudíž obtížně pozorovatelná. Pozorovací podmínky se zlepší v červnu, v tu dobu ovšem bude kometa mít nějakých 10 mag, takže půjde maximálně o objekt na hranici viditelnosti v obřích binokulárech či menších dalekohledech.
C/2014 Q1 (PanSTARRS)
Pokud bychom brali čistě jasnost, tak se tato kometa nejspíše s přehledem stane nejjasnější kometou roku 2015. Dráha této komety je však pro nás, obyvatele severní polokoule, extrémně špatná. Kometa dosáhne v červenci, když bude nepozorovatelná, asi až 2 mag. Z naší zeměpisné polohy je pozorovací okno pro ni pouze nějakých 10 dnů v polovině června, kdy navíc bude vystupovat extrémně nízko nad obzor. S jasností 5-6 mag tedy v tu dobu nepočítejte s nějakými zázraky, pokud ale bude kometa zjasňovat rychleji, než se nyní očekává, mohla by být extrémně nízko nad obzorem na limitu obřích binokulárů na stativu velezkušených pozorovatelů.
67P/Churyumov-Gerasimenko
Na začátku října se do limitního dosahu malých dalekohledů možná dostane i tato slavná kometa, s maximální jasností okolo 10 mag ale pravděpodobně příliš nenadchne.
22P/Kopff
Velmi podobně tomu bude i s kometou 22P/Kopff, ta navíc bude v maximu jasnosti (taktéž říjen) poměrně nízko nad obzorem. Pokud se tedy budete pokoušet kometu spatřit v malých přístrojích, tak vězte, že opět budou hrát roli zkušenosti a kvalita oblohy.
C/2013 US10 (Catalina)
Jedna z mála opravdu nadějných komet pro rok 2015. Na naší obloze se objeví až v listopadu, bude to těsně po perihelu. Celý zbytek roku si pak bude držet prakticky stejnou jasnost (5-6 mag), díky čemuž by se nakonec mělo jednat o velmi snadný objekt i pro malé triedry, s obrovskou dávkou štěstí snad i pro pouhé oko. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o dynamicky novou kometu z Oortova oblaku, není radno na poslední možnost příliš sázet.
C/2013 X1 (PanSTARRS)
Jedná se spíše o kometu jara roku 2016, kdy by mohla dosáhnout až 7 mag a stát se tak celkem snadným cílem pro binokuláry, bohužel pro nás opět v celkem hodně nepříznivých podmínkách. V samém závěru roku 2015 by však mohla být viditelná i obřími binokuláry, když se při jasnosti kolem 10 mag bude nacházet téměř v nadhlavníku.
Ačkoliv je tedy v seznamu pro rok 2015 celkem 9 komet, již nyní se zdá být jasné, že rok 2015 nezopakuje velmi dobrý rok 2014, a už vůbec ne excelentní rok 2013. Z oněch 9 komet bude jedna pravděpodobně viditelná i pouhým okem, další se stane téměř jistě snadným objektem pro triedry. Všechny ostatní zde zmíněné komety mají buď nepříznivé podmínky návratu, nebo dosáhnou v maximu jasnosti sotva 10 mag. A nebo pro ně platí obě tato fakta. I přesto se ale najde mnoho důvodů k pozorování. Jsou jimi nejen komety C/2014 Q2 (Lovejoy) a C/2013 US10 (Catalina), ale například hned na začátku roku komety 15P/Finlay a C/2013 A1 (Siding Spring), u kterých by si asi jen málokdo tipl, jakou cestou se bude ubírat jejich vývoj. Nejjasnější pozorovatelnou kometou roku 2015 by podle všeho měla být již několikrát zmíněná vlasatice C/2014 Q2 (Lovejoy), která by mohla už v polovině ledna dosáhnout až 4 mag. Kometa C/2014 Q1 (PanSTARRS) ji sice pravděpodobně předčí, pokud ale od nás bude vůbec pozorovatelná, tak bude téměř jistě slabší, než kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) v maximu jasnosti.

Zdroje: Kometarium.com, Aerith.net
22.12.2014 23:11:18
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one