Z oblohy definitivně mizí kometa C/2012 X1 (LINEAR)

Kometa C/2012 X1 (LINEAR)
Kometa C/2012 X1 (LINEAR)
Jasná kometa C/2012 X1 (LINEAR), jež byla po dlouhou dobu ozdobou ranní oblohy, se přesouvá na oblohu jižní. Naneštěstí je to definitivní, z našich zeměpisných šířek již nebudeme mít možnost tuto kometu spatřit. Kometa si s sebou směrem na jih bere i dobré podmínky viditelnosti, obyvatelé jižní polokoule ji budou moci pozorovat až do té doby, než kometa zeslábne z vizuálního dosahu.

Psal se 20. říjen 2013, když Japonec Hidetaka Sato informoval o outburstu komety C/2012 X1 (LINEAR). Kometa, která měla původně zjasnit na 11-12 mag v únoru letošního roku, se již v říjnu dostala na 8 mag. Kometa přitom měla v tu dobu mít jasnost okolo 14 mag, tedy na hranici vizuálního dosahu. Tím pádem není divu, že se mezi astronomy začaly šířit zprávy o megaburstu. Ten byl ale záhy vyvrácen. Kometa po outburstu začala slábnout s tím, jak se její koma rozpínala dále do vesmíru. Aktivita jádra utichala a vypadalo to, že kometa zeslábne na svou původní jasnost.

Zvrat přišel v průběhu prosince. Kometa měla v tu chvíli jasnost 9,5 mag, ale pozorovatelé začínali hlásit, že kometa je opět aktivní. Koma se zdála být kondenzovanější a za nedlouho na to se opět začala zvyšovat jasnost komety. To kometu opět učinilo snáze pozorovatelnou.

V dalších měsících pokračovalo pozvolné zvyšování jasnosti komety. Na začátku února měla rendezvous s kometou C/2013 R1 (Lovejoy). Zajímavé je, že do rendezvous byla nejjasnější kometou oblohy C/2013 R1 (Lovejoy), ale po něm ji jasností předčila právě C/2012 X1 (LINEAR). Bylo to tím, že kometa C/2013 R1 (Lovejoy) už od přelomu listopadu a prosince slábla, zatímco C/2012 X1 (LINEAR) i nadále nepatrně zjasňovala.

Na přelomu února a března se kometa C/2012 X1 (LINEAR) dostala do svého druhého maxima jasnosti, které mělo opět hodnotu okolo 8 mag. Kometa si zároveň vytvořila i krátký ohon, který se dal za dobrých podmínek spatřit i binokuláry. Kometa se v tu dobu stále pohybovala v dobré pozici na obloze, byla pod jasnou hvězdou Altair v souhvězdí Orla.

Poté začala kometa nepatrně slábnout vlivem vzdalování se od Slunce. K Zemi se ale kometa přibližovala a ještě pořád se přibližuje. Kometa se po březnu ukazovala na ranní obloze stále níže a postupně se začala přesouvat na jižní oblohu. Nyní, na konci května, při jasnosti 8,5-9 mag, se definitivně přesouvá na jižní oblohu. Její maximální přiblížení se k Zemi (28. června na vzdálenost 1,55 AU) tak budou moci odpozorovat pouze obyvatelé jižní polokoule. K nám, na severní oblohu, se kometa v tomto návratu už nikdy nevrátí. Kometa mizí po 7 měsících, co jsme ji v kuse mohli pozorovat. A ještě k tomu i binokuláry.

Nemusíme ale smutnit, naší obloze kraluje jiná, v současnosti podobně jasná kometa. Jedná se o kometu C/2012 K1 (PanSTARRS), která se nachází v souhvězdí Velké Medvědice (UMa).

Zdroje: Aerith.net, Kommet.cz
25.05.2014 12:43:21
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one