Začíná krátké období pozorovatelnosti komety C/2013 V5 (Oukaimeden)

Takto kometu C/2013 V5 (Oukaimeden) vyfotil Alexander Baransky
Takto kometu C/2013 V5 (Oukaimeden) vyfotil Alexander Baransky
Kometa C/2013 V5 (Oukaimeden) je dlouhoperiodická kometa, pravděpodobně nová z Oortova oblaku. 12. listopadu 2013 byla objevena díky Michelu Orymu z observatoře Oukaimeden v Marakéši. Kometa byla pojmenována po observatoři jako C/2013 V5 (Oukaimeden). V době objevu se nacházela v souhvězdí Blíženců (Gem), díky čemuž byla výhodným terčem pro pozorování ze severní polokoule. Vizuálně však vidět ještě nebyla, protože byla v tu dobu slabší než 19 mag. Dala se spatřit jen s pomocí velkých dalekohledů vybavených CCD kamerami. Díky prvním takovým pozorováním byla vypočtena dráha komety a následně bylo jasné, že tahle kometa bude patřit k tomu lepšímu, co nás v roce 2014 mezi kometami čeká.

Zjistilo se, že kometa proletí perihelem 28. září letošního roku ve vzdálenosti zhruba 0,63 AU od Slunce. To by mohlo průměrnou kometu dostat až někam k hranici viditelnosti pouhým okem. V tomto však kometa C/2013 V5 (Oukaimeden) celkem zaostává, její jádro je poměrně malé a to, jestli přežije průlet kolem Slunce, je zatím ve hvězdách. První scénáře hovořily o tom, že kometa by měla dosáhnout maximální jasnosti někde mezi 6 a 7 mag, a to nejspíše ještě před samotným průletem perihelem (díky poměrně těsnému přiblížení se k Zemi). Kometa ale byla pozorovatelná až do dubna letošního roku a ač ještě nedosáhla jasnosti pro vizuální pozorování, bylo jasné, že je jasnější než předpověď. Nové odhady tedy hovoří o tom, že kometa dosáhne maximální jasnosti okolo 5 mag. Mnoho lidí by si asi řeklo, že díky aktivitě komety nebude přežití jejího jádra problémem. Vzpomeňme však na kometu C/2012 S1 (ISON), údajnou kometu století. Ta byla taky díky své povaze nové komety z Oortova oblaku aktivní už velmi daleko od Slunce a i když se naší mateřské hvězdě měla přiblížit na 0,01 AU od Slunce, její zánik by odhadoval málokdo. Kometa ovšem doopravdy zanikla. Je ale pravda, že kometa C/2013 V5 (Oukaimeden) proletí od Slunce mnohonásobně dále. I tak zánik jádra nelze vyloučit. Jak to s kometou doopravdy bude, ukáže až vývoj v následujících týdnech, potažmo měsících.

A jak to bude vypadat s pozorovatelností komety? Naneštěstí, jedná se spíše o ,,jižní" kometu, její podmínky viditelnosti z naší zeměpisné polohy jejímu pozorování moc nenahrávají. Kometa se teď objevuje po konjunkci se Sluncem na raní obloze v souhvězdí Oriona (Ori). Její pohyb po obloze je zatím celkem pomalý, bude se ale zrychlovat vlivem přibližování se k Zemi. Kometa se ve druhé polovině srpna přesune do Jednorožce (Mon). Právě v tomto souhvězdí zůstane až do začátku září, kdy se z naší oblohy na dlouhou dobu vytratí - nejprve se přesune na jižní oblohu, kde si odbude průlet kolem Země a následně ji čeká další konjunkce se Sluncem. Pokud by kometa zjasňovala podle aktuální předpovědi, měla by asi 7 mag, když by na začátku září mizela z ranní oblohy. Stát se ale může hodně věcí. Možná budeme sledovat zánik komety, vyloučený není ani outburst. Kometa taky může zjasňovat a posléze taky slábnout dle aktuální předpovědi. Co se onoho slábnutí týče, to by nejprve musela přežít průlet perihelem. Pokud se tak stane, kometu budeme mít možnost opět pozorovat na ranní obloze začátkem roku 2015 na pomezí souhvězdí Hada (Ser) a Hadonoše (Oph). V tu dobu ale kometa bude opět slabá, na hranici vizuální viditelnosti.

Zdroj: Aerith.net
30.07.2014 20:52:11
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one