Zánik komety C/2012 S1 (ISON) je potvrzen

soho_c3_timelapse[1].jpg
Ačkoliv nám kometa C/2012 S1 (ISON) přichystala překvapení po průletu perihelem v podobě aktivních úlomků jádra s jasností 1 mag, tak nevyhnutelná skutečnost se dnes potvrdila. Mezi úlomky nebyl žádný velký balvan o průměru několik desítek, lépe až stovek metrů, jenž by kometu držel při životě. Proto to, co z komety C/2012 S1 (ISON) zbylo, rychle ztratilo aktivitu i jasnost. Nyní se na okraji korónografu SOHO LASCO C3 pohybuje již pouze prachový ohon bez kometárního jádra. Jeho odhadovaná jasnost je zhruba nějakých 4 mag, ale velmi rychle slábne. Vizuálně viditelný však pravděpodobně ještě bude.

Jakmile se rozpadne jádro komety a na její dráze zůstane samotný ohon, můžeme pozorovat dvě věci. Buď je to něco podobného, jako na konci roku 2011 kometa C/2011 W3 (Lovejoy), jež zanikla až po průletu perihelem a vytvořila ohon, který byl desítky stupňů dlouhý. I když jádro komety už neexistovalo, ohon byl z jižní polokoule bez problémů vidět pouhým okem. Druhá možnost je, že můžeme pozorovat něco jako zbytky z komety C/2010 X1 (Elenin). Ta ale nebyla lízačem Slunce. Její malé jádro se rozpadlo a na naší, severní polokouli, byl pozorovatelný taktéž ohon bez jádra. Ten byl však tak malý a difúzní, že jej měly problém zachytit vizuálně i velké dalekohledy, takže se stal spíše terčem astrofotografů. Kometa C/2010 X1 (Elenin) zanikla mnohem dále od Slunce než C/2011 W3 (Lovejoy), a proto byl mezi těmito kometami takový rozdíl. Zpět ale ke kometě C/2012 S1 (ISON).

Vypadá to, že kometa C/2012 S1 (ISON) půjde takzvanou ,,střední cestou". Její ohon nebude žádným hitem jako ten, jenž vyprodukovala C/2011 W3 (Lovejoy), ale nebude to zase takový propadák, jaký nám připravila C/2010 X1 (Elenin). Podle současných predikcí to vypadá, že zbytky z komety C/2012 S1 (ISON) se vynoří na ranní obloze okolo 6. prosince při jasnosti okolo 7 mag. To budou ale ještě moc nízko, lepší pozorovací podmínky nastanou o několik dnů později, kdy budou mít úlomky jasnost asi 9 mag. Je tu tedy určitá pravděpodobnost, že neúplná kometa C/2012 S1 (ISON) bude v řádu dnů po vynoření se na ranní obloze pozorovatelná velkými binokuláry. Pak se její ohon začne dále rozpínat a bude více a více difúzní. Velkými dalekohledy by ale mohl být viděn možná až do února. Nic ale zatím není jasné. Kapitola ,,ISON" ještě rozhodně není uzavřena.

Zdroj: Astro.cz
30.11.2013 21:56:10
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one