Zbytky z komety C/2012 S1 (ISON) se zjevují na ranní obloze

20131130_0818_c3_1024_cr[1].jpg
Ačkoliv kometa C/2012 S1 (ISON) nepřežila průlet perihelem, za Sluncem se objevily zbytky drolícího materiálu, které měly chuť bojovat dále. Nevydržely ale sluneční teplo a zanikly. Až do 30. listopadu pak v korónografu SOHO LASCO C3 putoval difúzní zbytek po kometě. Právě onen difúzní zbytek se teď objevuje na ranní obloze.
Úspěch pozorovatelů komet
Dva pozorovatelé komet, konkrétně Piotr Guzik z Polska a Juan José González Suárez ze Španělska, pozitivně detekovali zbytek po kometě C/2012 S1 (ISON). Guzik pozoroval již v pátek 6. prosince a uviděl mlhavý obláček o velikosti 15 úhlových minut a určil jeho stupeň kondenzace na 0/1 a magnitudu na 7,5 mag. Pozoroval přitom binokulárem 15x70, ale mlhavý zbytek po kometě detekoval i v triedru 10x50. O den později, tedy v sobotu 7. prosince, pozoroval i González, který určil magnitudu dokonce na 7,2 mag. Pozoroval 20 cm dalekohledem Schmidt-Cassergrain se zvětšením 77x. Podle něj má to, co z komety zbylo, stupeň kondenzace 1/2 a velikost 10 úhlových minut. González pozoroval z tmavých španělských hor, z nadmořské výšky 1420 m.n.m. Ale Guzik pozoroval z města Krosno s nadmořskou výškou 260 m.n.m. Je tedy evidentní, že zbytek komety C/2012 S1 (ISON) se dá spatřit i z měst, je ale nutný čistý východní obzor a město pokud možno na západ od pozorovatele.
Jak to bude dále?
Mlhavý oblak se bude podle všeho dále rozpínat a bude stále více difúzní, a to kvůli tomu, že kometa již dávno nepokračuje v kometární aktivitě. To, co po kometě zbylo, by mohlo zůstat až do konce prosince v dosahu velkých binokulárů. Pozice tohoto zbytku by se měla rychle vylepšovat a po polovině prosince bude lepší pozorovat večer, protože se kometa objeví i na večerní obloze a naopak ráno začne rušit Měsíc. Své štěstí ještě můžete zkusit pravděpodobně i v lednu a v únoru, ale to už pouze středním, popřípadě později větším dalekohledem. Difúzní zbytek z komety totiž bude celkem výrazně slábnout a od března už s obrovskou pravděpodobností nebude ve vizuálním dosahu. Vzhledem k difúznosti oblaku po kometě je nutné, aby pozorování nerušil Měsíc. Ten by totiž kometu úplně vymazal z oblohy. Pokud tedy chcete vidět zbytek po kometě C/2012 S1 (ISON) velkým binokulárem, využijte měsíce prosince a pozorujte buď nyní nízko nad obzorem ráno, a nebo v druhé polovině měsíce večer. Šance budete mít asi i další měsíce, ale najít to, co po kometě zůstalo, bude stále obtížnější.

Zdroje: Cometas LIADA, Aerith.net
08.12.2013 09:54:36
biely.marek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one